R, 29.09.2023

Tarbijakaitse hoiatab automüüja eest: kahe aastaga 48 kaebust

Aimur-Jaan Keskel
, majandusajakirjanik
Facebook
Comments
Automüügiplats. Pilt on illustratiivne.
Automüügiplats. Pilt on illustratiivne. Foto: Urmas Luik / Pärnu Postimees / Scanpix

Tarbijakaitse ja tehnilise järelevalve amet (TTJA) hoiatab sõidukit osta soovivaid inimesi ettevõtte Autoturg OÜ eest. Ettevõtte omaniku sõnul nemad kliente ei peta.

Viimase kahe aasta jooksul on Autoturg OÜ pärast TTJA poole pöördunud 48 tarbijat ning ametil on alust arvata, et kaupleja suhtes on kaebusi tegelikult veelgi rohkem. Autoturg ei ole tarbijavaidluste komisjoni tehtud otsuseid täitnud ning on seetõttu lisatud TTJA musta nimekirja.

«Autoturg on täitmata jätnud kaheksa komisjoni otsust,» kommenteeris ameti tarbijavaidluste komisjoni sekretariaadi juhataja Veiko Kopamees.

Autoga ülevaatusel läbi ei saanud

Hiljutise juhtumi kohaselt ostis klient automüügiplatsil sõiduauto ning käis seejärel autoga tehnilisel ülevaatusel. Autol tuli välja mitu remonti vajavat puudust, läbi olid roostetud nii esi- kui tagasillatalade kinnitused ning heitgaasid ületasid lubatud piirmäära.

Tarbija pöördus puuduste kõrvaldamise ja kahju hüvitamise nõudega Autoturu poole, kuid ei jõudnud ettevõttega kokkuleppele. TTJA otsustas, et ettevõtja peab kliendile hüvitama 2499 eurot. Klient peaks auto müüjale tagastama ning auto kohaletoomise transpordikulud oleks pidanud tasuma automüüja.

Autoturu esindaja jäätis ameti pöördumisele vastamata.

Autoturu omanik: me ei peta kedagi

Autoturu omanik on Aleksei Mihhailov. Ta ütles Postimehele, et firma töötajad teevad autodega proovisõitu, kuid põhjalikumalt nad autosid ei kontrolli.

Mihhalovi sõnul müüvad nad vanu sõidukeid ning müügihind on sageli alla turuhinna. «Need autod on kõik remonti vajavad, mõni vajab suuremat, mõni väiksemat remonti,» ütles ta. Tema sõnul ei ütle nad kunagi, et nende autod lähevad ülevaatuselt puhtalt läbi.

«Probleem on selles, et inimesed tahavad saada üliodavalt uueväärset autot, kuid see ei ole reaalne.»

«Me ei peta kedagi,» ütles Mihhailov. Ta selgitas, et nad pakuvad klientidele võimalust auto ise ülevaatusele viia ja teha selle jaoks vajalik remont. Sama teenust saab klient neilt ka 200 euro eest osta. «Vana autoga ei saagi tavaliselt ülevaatusel esimese korraga läbi,» lisas ta.

Sõiduki omanikuvahetus maksab transpordiameti teenindusbüroos 61 eurot ning e-teeninduses 48 eurot.

Konkreetse juhtumi kohta, kus kliendi kasuks määrati 2499-eurone hüvitis, ütles Mihhailov, et autoremonditöökodade hinnad on väga erinevad ja klient saab ise valida, kelle teenust kasutab.

«Probleem on selles, et inimesed tahavad saada üliodavalt uueväärset autot, kuid see ei ole reaalne,» lausus Mihhailov. Siiski saavad tema sõnul paljud inimesed aru, et vana autot peabki remontima ja keegi ei eelda, et 1000-eurose eest saab sama heas korras auto, kui näiteks 2000 euro eest.

Mihhailov ütles, et Autoturg vastab ikka TTJA saadetud taotlustele, kuid möönab, et mõni kiri võib ajapuudusel ka vastuseta jääda.

Kaheksast TTJA musta nimekirja juhtumist on Autoturg vastanud TTJA-le kolmele.

Tarbijakaitse soovitab riskidega arvestada

Tarbijad on TTJA-le kurtnud, et on ostnud Autoturult kasutatud auto, kuid pärast müügilepingu sõlmimist on nad sõidukil tuvastanud olulisi puudusi, mistõttu ei saa tarbija autot liiklusregistris registreerida ning ostetud autot pole võimalik kasutada.

Selleks, et vältida hilisemaid vaidlusi ja kaebusi, soovitab amet kauplejalt sõiduki ostmisel arvestada eeltoodut ja kaaluda kõiki riske enne Autoturg OÜ-lt kasutatud sõiduki ostmist.

Amet tuletab meelde, et enne kasutatud sõiduki ostmist tuleb alati teha põhjalik eeltöö ning kontrollida müüja tausta. Täpsema info selle kohta, mida kontrollida ja millele enne tehingu sõlmimist tähelepanu pöörata, leiab TTJA kodulehelt.

Facebook
Comments

Märksõnad

Tagasi üles