Rahandusministeerium küsis märtsi keskpaigas MKMi sisendit Euroopa Komisjoni kavandatavate digiajastu käibemaksueeskirjade muutmise kohta. Oma vastuses rahandusministeeriumile nõustub MKM küll, et uute ärimudelite tekkides tuleb analüüsida olemasolevat regulatsiooni ja selle vastamist muutunud vajadustele, ent selle ettepanekuga loodav režiim kohtleks teenusepakkujaid ministeeriumi vaates erinevalt tulenevalt sellest, kas nad kasutavad tellimuste saamiseks tehnoloogilist platvormi.
MKM selgitas, et Euroopa Liidu uue algatuse järgi kavandatakse alates 2025. aastast platvormidele kohustust pidada kinni käibemaksu teenusepakkujate teenuselt, kes pakuvad platvormi kaudu lühiajalist majutusteenust või reisijateveo teenust.
Ministeeriumi hinnangul on algatuse puhul jäetud tähelepanuta, et käibemaks on vaid üks maksuliike ning maksusüsteemid tervikuna, sealhulgas käibemaksulävendid liikmesriigiti on erinevad. Väiksemate tegevusmahtudega teenusepakkujate suhtes on tavaliselt riikides loodud erisusi, mille eesmärk on tagada nende ettevõtete suhtes mõistlik maksukeskkond.
MKMi hinnangul on oht, et selline tasakaal saab oluliselt häiritud ning mittekäibemaksukohuslastest teenusepakkujate suhtes luuakse siin uut tüüpi ebavõrdsust, mis ei arvesta erinevate ettevõtlusvormide eripärasid ja tegevuse mahtusid, tuues kaasa just väike- ja mikroettevõtetele ebaproportsionaalsed turulepääsu piirangud, kulude kasvu, osalise topeltmaksustamise ning selle tulemusena ka teenuste kallinemise ja pakkumise vähenemise.
Maksustamise aluseks peab olema maht, mitte platvorm
Ministeeriumi sõnul ei tohiks käibemaksuvabastus sõltuda sellest, millise tehnoloogilise abivahendi abil teenust osutatakse, vaid sellest, millises mahus seda osutatakse. Seetõttu tuleks Euroopa direktiivis lähtuda üldpõhimõttest, et platvormimajandusele ei rakendataks piiranguid, mida ei kohaldata samal kaubaturul tegutsevatele teistele teenusosutajatele ja ka vastupidi.