N, 1.06.2023

Riik hakkab ajateenijatele hüvitama eluasemelaenu intresse

BNS
Facebook Twitter
Comments
Ajateenijad. Pilt on illustratiivne.
Ajateenijad. Pilt on illustratiivne. Foto: Tairo Lutter

Kaitseminister Hanno Pevkur (RE) allkirjastas määruse, millega hakatakse ajateenijale eluasemelaenu intresside ulatuses hüvitist maksma, et kaotada olukord, kus ajateenija ei saa endast mitteolenevatel põhjustel täita panga ees võetud kohustust pelgalt seetõttu, et ajateenijale makstav tasu pole selleks piisav.

Eluasemelaenu intresside hüvitist võib maksta ajateenijale, kes on võtnud endale elamu või korteri soetamiseks või elamu ehitamise eesmärgil maatüki soetamiseks lepinguriigi residendist krediidiasutuselt laenu või liisingut.

Ministeeriumi sõnul nähtub ajateenijate seas igal aastal tehtavast rahulolu-uuringust, et maksekohustused ja laenud on üks peamisi põhjusi, miks ajateenistusest üritatakse kõrvale hoida või tullakse vastumeelselt, sest ajateenistuse tõttu vähenenud sissetulekust ei ole võimalik tasuda eluasemelaenu ja sellega kaasnevaid intresse.

Keskmiselt on kaitseministeeriumi andmetel eluasemelaen ühel protsendil ajateenijatest. Eesti Panga statistika kohaselt on 2022. aasta keskmine eluasemelaenu jääk 52 996 eurot ja keskmine intress 2,4 protsenti.

Eluasemelaenude puhul ei ole ajateenistuses viibimise ajal maksepuhkust seaduse tasandil ette nähtud, küll aga on krediidiasutused võimaldanud võtta maksepuhkust laenu põhiosa tagasimaksetele, kuid intresside maksmise kohustus jääb maksepuhkuse perioodil siiski alles. Ministeerium toob välja, et maksepuhkuse taotlemise tingimused on krediidiasutustes aga erinevad ning üldiselt paneb see laenusaaja tuleviku vaates ebasoodsamasse olukorda.

Kaitseministeeriumi prognoosi kohaselt vajaks tänavu intressitoetust 32 ajateenijat kogusummas 40 704 eurot, tuleval aastal 33 ajateenijat kogusummas 41 976 eurot ja 2024. aastal 34 ajateenijat summas 43 248 eurot.

Hüvitist makstakse eluasemelaenu intressimäära ulatuses. Kui ajateenija on eluasemelaenu kaaslaenusaaja, makstakse hüvitist 50 protsenti intressimäära ulatusest. Määrus jõustub 1. aprillil.

Facebook Twitter
Comments
Tagasi üles