K, 29.03.2023

Venemaa alumiinimumihiiu kasum kukkus järsult

Kaja Koovit
, majandustoimetuse juhataja
Venemaa alumiinimumihiiu kasum kukkus järsult
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments 1
Rusali Krasnojarski alumiiniumitehas.
Rusali Krasnojarski alumiiniumitehas. Foto: ILYA NAYMUSHIN/REUTERS / Scanpix

Venemaa alumiiniumitootja Rusal teatas, et kasum vähenes eelmisel aastal pea 45 protsenti, sest inflatsioon oli kõrge ning lisaks kergitasid geopoliitilised pinged tootmiskulusid.

Rusal teenis eelmisel aastal 1,8 miljardit dollarit puhaskasumit, mis on võrreldes tunamullusega suur, 44,4-protsendiline kukkumine, vahendab AFP.

«Olime 2022. aastal pretsedenditu surve ning piirangute all, pidime kiiresti uusi tarnijaid otsima ning tarneahelad ümber mängima. See aga suurendas tootmiskulusid 30,2 protsenti,» teatas ettevõte.

Rusal tunnistas, et eriti suure hoobi andis neile Austraalia otsus keelata alumiiniumi ning maagi tarned Venemaale, samuti Ukrainas Mõkolaivi alumiiniumitehase töö seiskumine.

Inflatsioon, geopoliitilised pinged, toormaterjali ning energia ekstreemne hinnatõus koos tugeva rubla ning keerulise logistikaga muutsid ettevõtte teatel alumiini tootmise 31,8 protsenti kallimaks.

Rusali tootmine kasvas eelmisel aastal 1,9 protsenti.

Selle aasta kohta ettevõte prognoose ei teinud, põhjendades seda turul valitseva keerulise olukorraga.

Pärast Venemaa vägede Ukrainasse tungimist, lausus Rusali asutaja, alumiinimumimagnaat Oleg Deripaska, et Ukraina hävitamine käimasoleva sõjalise operatsiooniga on Venemaa kolossaalne viga. Ta kordas sõnapaari «kolosaalne viga» toona Moskvas antud pressikonverentsil mitu korda ja nimetas Moskva kallaletungi Ukrainale sõjaks, ehkki Vene võimud olid selle sama hästi kui ära keelanud ja räägivad sõjalisest erioperatsioonist.

Märksõnad
Tagasi üles