R, 31.03.2023

Notarite Koja juht tunnistab: tunneme kinnisvaturu jahtumist iga päev

PM Majandus
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Notarite koja esinaine Merle Saar-Johanson
Notarite koja esinaine Merle Saar-Johanson Foto: Kuvatõmmis Kanal 2 videost.

Eelmisel aastal alanud kinnisvara ostu-müügitehingute vähenemine on tänavu hoogustunud ning seda on igapäevaselt tunda notarite tegevuses, ütles Notarite Koja esimees Merle Saar-Johanson Tallinnas toimunud Notarite Koja aastakoosolekul.

Saar-Johansoni sõnul kasvas notaritoimingute arv ülemöödunud aastal jõudsalt, kuid suurem pööre toimus 2022. aasta viimases kvartalis. «Mullune langus aasta kohta oli veel mõõdukas: toimingute arv vähenes 6 protsenti ja notariaalsete kinnisvaratehingute arv 9 protsenti. Tänavu on tunda süveneva majanduslanguse mõjusid, sest nii jaanuaris kui ka veebruaris kinnitasid Eesti notarid kinnisvaratehinguid üle 20 protsendi vähem kui eelmise aasta samadel kuudel. Notaritoimingute arv kokku vähenes mõlemas kuus ligi 11 protsenti ning majanduse praegused väljavaated ei tõota olukorra kiiret paranemist,» ütles Saar-Johanson.

Notarite Koja teatel jätkub samal ajal kaugtõestamiste võidukäik, sest eelmisel aastal kasvas videosilla teel tehtud ametitoimingute arv 46 285-ni ehk 43 protsenti. Ühe notari kohta tegi see keskmiselt üle 500 kaugtõestamise. Koja esimehe sõnul jätkatakse ka e-teenuste arendamist. «See hõlmab muu hulgas kaug- ja hübriidtõestamise täiustamist, samuti abieluvararegistri ja pärimisregistri avalikke teenuseid. Lisaks loodame sel aastal alustada volikirjade registri arendamist, mille kaudu saab kontrollida notariaalsete volikirjade kehtivust,» lisas Saar-Johanson.

Eestis töötab 88 notarit, neist lähiajal alustavad tööd kaks tänavu ametivande andnud uut notarit: Jõhvi notar Diana Lõhmus ja Pärnu notar Märt Paberit. Samuti on teenistusse asunud kolm notarikandidaati: Silja Hansen, Indra Schmidt ja Kristel Tomberg. Notarid on kõigis maakonnakeskustes ning lisaks Narvas, Sillamäel, Räpinas, Otepääl, Sauel ja Elvas.

Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Märksõnad
Tagasi üles