Seitse vihjet kinnisvaraotsijale tänasel kinnisvaraturul (1)

PM Majandus
Copy
Kinnisvaraga seotud plussid ja miinused tuleb enne ostu läbi kaaluda.
Kinnisvaraga seotud plussid ja miinused tuleb enne ostu läbi kaaluda. Foto: Shutterstock

Hoolimata keerulistest aegadest ei ole kinnisvaraturg täielikult välja surnud ega loodetavasti sure ka. Kes aga täna tahab nutikat tehingut teha, võiks arvestada mõne lisanüansiga, mis tehingut aastateks kahjumlikuks ei jätaks.

«Loomulikult tuleb siinkohal eristada investorid ja tavatarbijad ehk koduostjad. Need nõuanded on antud koduostjatele,» ütles Pindi Kinnisvara juhatuse liige Andres Teder.

1. Ära osta vara, mis isegi heal ajal teiste suhtes järeljooksik on. Siia hulka kuuluvad soojustamata majade otsakorterid, esimesel korrusel paiknevad elamispinnad tänava ääres, viimased ja kõrged korrused nn perekorteritel liftita majas, ahiküttega korter kõrgel korrusel liftita majas, trasside mürale avatud fassaadid jms. Eelmisest kriisist väljudes nägime, et selliste varadega kauplemise aktiivsus taastus oluliselt kauem.

2. Soeta vara, mille eest on hoolt kantud. Renoveerimata «paneelikat» ja või räämas puitmaja on kehv vaadata ja ega seal sees palju parem olla pole. Sisekliima on untsus, soojapidavus olematu. Mida kehvemas seisukorras on maja, seda vähem on selles asuvale elamispinnale huvilisi. Eelkõige näitab see elanike vähest valmidust ja korteriühistu vähest pealehakkamist. Samas tasub osta just korterit majas, kus renoveerimistööd on just algamas, et võita hilisemalt väärtuse tõusust renoveerimise läbi.

3. Arvesta, et puudused, mis ülevaatusel silma jäid, ei kao, vaid võimenduvad ajas.

4. Öeldakse küll, et ilu patta ei panda, kuid inimene ostab ka kinnisvara silmadega. Kui soetad endale elamispinna, millelt on vaade armsale metsatukale, maja ees on korrastatud mänguväljak ning trepikoja eest kasvavad lilled, siis see on veidikenegi eristuv hallist massist, mis aitab tulevikus vara vajadusel müüa.

5. Jälgi kõrvalkulusid. Olgu uus või vana maja, vahet pole – kõrvalkulud võivad osutuda ebameeldivalt kõrgeks isegi siis, kui küttesüsteem on «viimase peal». Mida kulutõhusam on elamispind, seda atraktiivsem on see ka keerulisematel aegadel.

6. Lisaboonused ongi sellepärast boonused, et lisavad varale väärtust. Seega tasuks ka vanemates majades vaadata keldriboksi olemasolu ja parkimiskorraldust.

7. Vali elamispind, kus «kõik on lähedal». Olgu tegemist eramu või korteriga, kui bussipeatus, kool, lasteaed või toidupood on teiste sarnaste varadega võrreldes kaugemal, siis pigem ütle «ei». Ostjaskond on väga kirju – lastega peredele on oluline üks asi, vanemale inimesele teine. Seetõttu ongi lause «kõik on lähedal» otseselt rahas mõõdetav.

Tagasi üles