Julia oli just leidnud korteri, kuhu perenaine lubas võtta ka lemmiklooma, leping oli ülevaatamiseks saadetud ning lepingu allkirjastamine ja võtmete üleandmine kokku lepitud. Paraku selleni ei jõutud, sest perenaisele ei meeldinud soov saada sissekirjutus.
«90 protsendil juhtudest on selle taga ikka maksuasjad,» ütleb tehingut vahendanud 25-aastase staažiga maakler, kes palub nime mitte avaldada. «Olen selgitanud küll, et kui see on teie ainuke sissetulek, siis saate selle maksuvaba tuluna kätte, kui teil on vaja remonti teha, saate need kulud maha arvata, aga inimesed ütlevad, et see on liiga keeruline.»
Maksudest hoidumise kõrval elab inimestes veel nõukaajast pärit arusaam sissekirjutusest, mis annab üürnikule õigused sellele elamispinnale ja ei võimalda temast enam hiljem lahti saada.
Sissekirjutus ei ole nii kõva teema nagu nõukaajal ja omanik saab seda igal ajal ühepoolselt maha võtta.

1Partner kinnisvara juht Martin Vahter
1Partner Kinnisvara tegevjuhi Martin Vahteri sõnul on maakleri töö selgitada üürile andjale, et sissekirjutus ei kujuta mingit ohtu omanikule.
«Sissekirjutus ei ole nii kõva teema nagu nõukaajal ja omanik saab seda igal ajal ühepoolselt maha võtta,» kinnitas Vahter.
Teisest küljest oleks sissekirjutuse ühepoolne lõpetamine sama, mis elektri väljalülitamine – sellega kisuks lihtsalt tüli, leidis Vahter.
Sissekirjutust on vaja toetuste jaoks
Vahteri sõnul on üürilevõtjatele vaja sissekirjutust eelkõige toetuste või soodustuste saamiseks ja vaikimisi on nende kinnisvarabürool sissekirjutus üüripakkumistes sees. Paljud kliendid seda aga ei soovi, sest see ei oma nende jaoks tähtsust.