Luminori peaökonomisti Lenno Uusküla sõnul tabas Eestit 2022. aastal mitmikkriis. «Energia defitsiit, kõrged toormehinnad, üldine hinnatõus ja geopoliitilised arengud pidurdasid Eesti majanduse arengut. Lisaks piiras kasvu tõusev keskpanga intressimäär,» ütles peaökonomist.
Uusküla sõnul võib aga tänavust aastat pidada lootusrikkaks. «Eesti on mitme suure väljakutse ees. Investeeringuid ja tähelepanu vajavad paljud valdkonnad. Energeetikavaldkond ja kaitsekulutused on ilmselgelt tänavune prioriteet. Jätkub Rail Balticu ehitus. Palgasurve sunnib ettevõtteid leidma uusi tegevusvaldkondi ja turge,» loetles peaökonomist tegureid, mis võivad majandusele uue taganttõuke anda.
Kui mullu langes Eesti majandus 2021. aastaga võrreldes 1,1 protsenti ning 2022. aasta jooksul oli langus kokku lausa 4,4 protsenti, siis tänavuseks prognoosib Luminor, et majanduskasv jääb mullusega võrreldes 0 protsendi juurde.
«See tähendab, et tänavu peab majandus aasta jooksul tegelikult kasvama 4 protsendi võrra ehk jõudma 2022. aasta alguse tasemele tagasi,» ütles Uusküla, lisades, et planeeritud eelarvemeetmed selleks ja järgmiseks aastaks mängivad Eesti majanduse taastumisel väga suurt rolli.
Tänavu tõusevad hinnad viis protsenti
Eesti suur hinnatõus sai läbi 2022. aasta augustis, mil saavutasid tipu energia- ja teiste toormete hinnad. Uusküla sõnul võib aastale ette vaadates oodata hinnatõusu jätkumist samas tempos, nagu eelneval poolel aastal, mis tähendab, et tänavu on oodata umbes 5-protsendilist hinnatõusu.
Kogu energiahindade langus pole veel tarbijani jõudnud, sest tarbijad alles liiguvad tagasi hetkel odavamale börsipaketile või fikseeritud hinnale. Seejuures võivad suvised tuulised ja päikesepaistelised päevad elektri hinda märgatavalt odavamaks muuta, millest aga fikseeritud hinnaga tarbijad osa ei pruugi saada. Samas lõppevad ka elektri ja kaugkütte talvised toetusmeetmed.