Raske aeg teeb tugevamaks
Sõda ja häving Ukrainas on puudutanud meid kõiki ja selles reaalsuses tegutsevad igapäevaselt ka Eesti ettevõtjad. Lisaks energiakriis ja kiire inflatsioon ning paljudele ootamatult juhtunud intressimäärade positiivseks muutumine, mis lõpetas ajaloolise negatiivsete intressimäärade kümnendi. Nii nagu vaid aasta tagasi vaibunud pandeemia ajal, siis ka nüüd sõeluvad raskused välja, kelle tahtejõud, ärimudel, ärikultuur on tugevamad. Need kasvatavad ja laiendavad oma äri ning tulevad raskustest välja sitkemana. Keerulisemad ajad on nagu lakmuspaber, näidates ettevõtja tegelikku sisu, sest kiire kasvu ja vabalt kättesaadava kapitali ajastul pidi ebaõnnestumiseks päris palju «pingutama».
Selleks, et vaadata tulevikku, tasub korra vaadata tagasi – lausa paarsada aastat. Nimelt EY koostas hiljuti globaalse pereettevõtjate indeksi, kus 500 suurima seas on ka 6 ettevõtet, mis on asutatud aastatel 1610–1792. Seega on oma tuleviku ärile võimalik vaadata ka sellises perspektiivis. Mida oleks vaja, et Eesti ettevõtjad oleksid edukad palju pikemas vaates, kui järgmised 1–2–5–10 aastat?
Riik pakub ökosüsteemi
Kindlasti on palju aspekte, mis seda mõjutab, aga julgen väita, et üheks olulisemaks isikuomaduseks on ettevõtja riskijulgus ja kohanemisvõime keskkonnamuutustega. Edukas ettevõtja ei looda riigi toetustele, kuid ootab, et riik pakuks mõistlikku ja õiglast ning prognoositavat taustsüsteemi äri tegemiseks, kus ei määratle valikuid kellegi isiklikud ambitsioonid või emotsioonid. Eduka ettevõtja jaoks on parim, kui riik segab võimalikult vähe, aga samas reeglid on paigas – nagu autoga Tartu-Tallinna vahel sõites võid aimata, mis tee peal ees ootab.