«Praegune elektrituru korraldus on aastakümnete jooksul taganud tõhusa ja hästi lõimitud turu. Ent ülemaailmsed tarneprobleemid ja Venemaa manipuleerimine meie energiaturgudega on tekitanud paljudele tarbijatele märkimisväärselt suuremad energiaarved. Täna [teisipäeval – toim.] teeme ettepaneku meetmete kohta, mis muudavad energiakulud kogu EL-is stabiilsemaks ja prognoositavamaks. Kui hoogustame taastuvatesse energiaallikatesse investeerimist, on meil lihtsam saavutada rohelise kokkuleppe eesmärke ja muuta EL-i järgmistel aastakümnetel puhta energia edendajaks,» ütles energeetikavolinik Kadri Simson pressiteates.
Kavandatud reformiga plaanitakse vaadata läbi mitu EL-i õigusakti ning võtta meetmeid, mis motiveerivad sõlmima pikemaajalisi lepinguid ja tootma mittefossiilset elektrit. Samuti pakuvad need puhtamaid paindlikke lahendusi, et konkureerida gaasiga, näiteks tarbimiskaja ja energia salvestamine. Lisaks edendatakse kavandatud reformiga avatud ja ausat konkurentsi Euroopa energia hulgimüügiturgudel, sest turg muudetakse läbipaistvamaks ja usaldusväärsemaks.
Taastuvenergial põhineva energiasüsteemi ülesehitamine ei ole komisjoni sõnul oluline mitte ainult elektriarvete vähendamiseks, vaid ka kestliku ja sõltumatu energiavarustuse tagamiseks kooskõlas Euroopa rohelise kokkuleppega ja kavaga «REPowerEU». Elektrituru reform, mis on osa rohelise kokkuleppe tööstuskavast, võimaldab ka Euroopa tööstusel pääseda juurde taastuvatest ja mittefossiilsetest allikatest toodetud taskukohasele elektrile, mis on peamine süsinikdioksiidi (CO2) heite vähendamise ja rohepöörde võimaldaja. Et saavutada EL-i energia- ja kliimaeesmärgid, tuleb taastuvate energiaallikate kasutuselevõttu selle kümnendi lõpuks kolmekordistada.
Tarbijate jaoks peaks suurenema lepingute valik ja enne lepingu allkirjastamist antakse neile selgemat teavet, et nad saaksid ülemääraste riskide ja volatiilsuse vältimiseks fikseerida kindlad ja pikaajalised hinnad. Samal ajal saavad nad endiselt valida ka dünaamilise hinnakujundusega lepingu, et kasutada ära hinnaerinevusi elektri kasutamisel, kui see on odavam.