Ekspert: Soomes maksid elanikud elektri eest viis miljardit rohkem, kui oleks mõistlik

Aimur-Jaan Keskel
, majandusajakirjanik
Copy
Tuulepark. Pilt on illustratiivne.
Tuulepark. Pilt on illustratiivne. Foto: Sander Ilvest / Postimees / Scanpix

Aalto ülikooli professori sõnul maksid elanikud eelmisel aastal elektri eest põhjendamatult suurt tasu. Enammaksud summa on viis miljardit eurot, kirjutab Soome rahvusringhäälingu uudisteportaal Yle.

«Elektri tootmiskulud on (Soomes – toim) ligikaudu samad, mis enne energiakriisi. Energiatootjad saavad sellest olukorrast tohutult kasu. Energiakriis on tegelikult energiatootjate paradiis,» ütles ülikooli professor Peter Lund.

Tema hinnangul on kõrges hinnas süüdi kogu Euroopa Liitu hõlmav energiaturg. Ta selgitas, et kohalikud energiaettevõtted, nagu Fortum ja UPM, on saanud kasu elektriturusüsteemist ja selle hinnakujundusest, mille kohaselt määrab elektrihinna kõige kallim energiaallikas.

Soome kaotab ühisturust

Tema hinnangul on Soome üleeuroopalisel energiaturul kaotajate hulgas, kuna Kesk-Euroopa fossiilkütustel töötav energia tõstab ka Soome elektrihindu. Soomes toodetakse palju roheenergiat.

«Tarbijad ei saa nautida odavat päikese-, tuule- ja hüdroenergiat, sellest pole meile mingit kasu. Ja see on turu süü,» lausus Lund.

Soomes maksis elekter 2022. aasta juulist detsembrini keskmiselt umbes 25 senti kilovatt-tunni kohta. Võrdluseks, 2020. aasta keskmine hind oli 3,5 senti kWh kohta.

Elektrihinna tõusu põhjuseks peetakse Soomes tavaliselt Venemaa sissetungi Ukrainasse ning sellele järgnenud Vene nafta ja gaasi tarneprobleeme.

Kommentaarid
Copy
Tagasi üles