P, 11.06.2023

Selgusid EY aasta ettevõtja 2023 finalistid

PM Majandus
Facebook Twitter
Comments
EY Aasta Ettevõtja 2022 Kuldar Väärsi.
EY Aasta Ettevõtja 2022 Kuldar Väärsi. Foto: Erakogu.

EY aasta ettevõtja konkursi finaali jõudsid tänavu elektromobiilsusele keskenduva ettevõtte Comodule asutaja Kristjan Maruste, innovaatilisi saunakeriseid tootva ettevõtte HUUM asutaja Siim Nellis, finantstehnoloogia ettevõtte Modular Technologies (Tuum) looja Vilve Vene, digitaliseerimislahendusi ja ärikonsultatsiooni pakkuvate ettevõtete Oixio/Columbus asutaja Ivo Suursoo ning termopuidust toodete tootja Thermoarena asutaja Vahur Pindma.

«Ka tänavu on finaali jõudnud ettevõtjad väga erinevatest valdkondadest, kuid neid kõiki ühendab sihikindlus, selge visioon ning suur usk sellesse, mida nad teevad,» lausus EY partner Ranno Tingas.

«Viimaste aastate olukord ja ka praegune majanduslik ebastabiilsus on korralikult raputanud meie ettevõtlusmaastikku: hästi läheb neil, kes on suutnud muudatustega kohaneda ning leidnud head äripartnerid ja piiratu turu väljaspool Eestit, mis annab ettevõttele võimaluse seista veelgi tugevamal alusel. On teada, et Eesti IT-ettevõtted suudavad konkureerida maailmatasemel, kuid vähem räägitakse sellest, et maailmatasemel on ka paljud Eesti tootmisettevõtted – hea näitena võib tuua eelmiste aastate võitjate hulgast nii Iglucrafti kui Milrem Roboticsi asutajad. Eesti ettevõtjad on väga tublid ning olen veendunud, et kriisid muudavad paljusid neist veelgi tugevamaks.»

Comodule’i portfellist on kõige tuntum elektritõukeratas TUUL, mida on proovinud sajad tuhanded eestimaalased. «Meie jaoks on hästi oluline, et tegutseksime jätkusuutlikult ja puhtalt. Ma väga loodan, et kui minu lapsed suureks kasvavad, vaatavad nad linnas autodest väljatulevaid gaase nii, nagu meie vaatame tänasel päeval ööklubis suitsetamist,» sõnas ettevõtte asutaja Kristjan Maruste Comodule’i tutvustuseks.

«Suutsime 2021. aastal kasvatada oma käibe kolmekordseks – ajal, mil paljud ettevõtted ei suutnud koroonaoludega kuidagi kohaneda,» kõneles HUUMi asutaja Siim Nellis. «Üks kõige olulisemaid mõtteid, mille järgi ma elus toimetan, ongi see, et kui kuidagi ei saa, siis kuidagi ikka peab saama. Oluline on teha seda, mida ise naudid. Kui teed kellegagi koostööd, peab see kasulik olema mõlemale osapoolele. Kõige tähtsam asi on teha maailmas midagi erilist.»

Thermoarena asutaja Vahur Pindma toob välja, et kõige olulisem on ise uskuda, et sa teed õiget asja – ja kui kasv hakkab pisitasa tulema, on seeme õigesse mulda läinud. «Idanemise puhul aga ei saa enam jõudu juurde panemata jätta. Edu on alati tunnustus.»

Oixio/Columbus asutaja Ivo Suursoo märkis, et tavaliselt ei pane ettevõtted tähele, kui nende IT toimib hästi, aga nad märkavad, kui see ei toimi. «Oixio eesmärk on tagada oma klientidele märkamatult toimiv IT ja selle turvalisus. Plaanis on jõuda «nullist sajani» ehk teenuseni, mis tähendab, et suudame olla täisteenuse pakkuja kõiges, välja arvatud internetiühenduse majja toomine – see jääb telekommunikatsiooni partneri teha.»

Tuumi looja Vilve Vene on Eesti idufirmade maailmas juba hästi tuntud nimi, kes tegi 2021. aastal eduka exit'i oma ettevõttega Icefire. «Eestlased on väga head tootearendajad, kuid müügis ja turundamises me ei ole nii head. Oleme liiga tagasihoidlikud, aga müügivaldkond on üsna agressiivne ja nõuab järjekindlust, et esimesest tagasilöögist mitte kohkuda. Eesti start-up'id on edukad, sest võtavad kohe suuna rahvusvahelisele ärile – meie turg on lihtsalt liiga väike, erinevalt näiteks Saksamaast, mis võib Saksa kohaliku start-up'i vajadusi ilusti rahuldada.»

EY Eesti aasta ettevõtja 2023 žüriisse kuuluvad Aavo Kokk (US Real Estate), Kaidi Ruusalepp (Funderbeam OÜ), Helo Meigas (Eesti Posti nõukogu esimees), Meelis Atonen (Tavid AS), Reet Roos (Inspired Universal McCann OÜ) ja Viljar Arakas (EFTEN Capital AS) ning Kuldar Väärsi (Milrem Robotics, EY Eesti Aasta Ettevõtja 2022). EY Eesti Aasta Ettevõtja konkursi sponsorid on LHV, Veho ja Creditinfo.

Facebook Twitter
Comments

Märksõnad

Tagasi üles