L, 23.09.2023

Prognoos: töötus suureneb lähiajal, kuid hakkab peagi taas langema

Aimur-Jaan Keskel
, majandusajakirjanik
Facebook
Comments
Eesti Töötukassa Viljandi teenindusbüroo ruumid.
Eesti Töötukassa Viljandi teenindusbüroo ruumid. Foto: Marko Saarm / Sakala / Scanpix

Swedbanki hinnangul peaks töötuse määr lähikvartalite (6–9 kuud) jooksul veidi suurenema ning seejärel taas langema, sest siis on oodata majanduse taastumist, teavitab sihtasutuse Kutsekoda koostatud OSKA üldprognoos.

Prognoosi kohaselt jätkuvad palgatõusid, sest spetsialistide seas on tööjõupuudus ja miinimumpalk on varasemast kõrgem. Alampalk tõusis alanud aastal 725 euroni. Tööpuudus on kõige suurem haridusvaldkonnas, ehituses, tööstustes ja IT-sektoris.

Töötuse suurenemist 2023. aastal prognoosib ka Eesti Pank, kuna vajadus tööjõu järele lähiajal väheneb ning tööpuudus suureneb.

Rahandusministeerium prognoosib käesolevaks aastaks 0,5-protsendilist tööpuuduse kasvu. Viimastel andmetel on töötuna arvel 55 100 inimest.

Töö tulemuslikkus on suurenenud

Eesti tööjõu tootlikkus ühe töötaja kohta on Euroopa Liidu keskmisele lähenenud. Kui 2018. aastal oli see 78 protsenti keskmisest, siis 2021. aastal juba 87 protsenti. Tööjõu tootlikkuse all mõeldakse inimeste töötamise kiirust ja tulemuslikkust.

Eile, 8. märtsil avaldatud prognoos «Tööjõuvajaduse seire- ja prognoosisüsteem OSKA: Ülevaade Eesti tööturu olukorrast, tööjõuvajadusest ning sellest tulenevast koolitusvajadusest» uuris tööturu arenguid aastatel 2022–2031.

Facebook
Comments

Märksõnad

Tagasi üles