T, 28.11.2023

PTA hoiatab teatud riikidest pärit tomatiseemne kasutamise eest

BNS
Facebook
Comments
Tomatitaim.
Tomatitaim. Foto: CHROMORANGE / Bernd Juergens via www.imago-images.de/Scanpix

Euroopa Liidus ja mujal kiirelt leviva ohtliku tomativiiruse Tomato brown rugose fruit virus tõttu soovitab põllumajandus- ja toiduamet (PTA) võimalusel kasutada tomati- ja paprikaseemneid, mille päritolumaa on Eesti ja teised Euroopa Liidu riigid.

Vältida tasub riskiriikidest, nagu Hiina, Iisrael ja India, pärit seemnete kasutamist, teatas amet.

Tomato brown rugose fruit virus (ToBRFV) nakkus võib halvimal juhul hävitada kogu saagi, viiruse tuvastamise korral näevad ametlikud tõrjemeetmed ette nakatunud taimede hävitamise.

Euroopa Liidus (EL) on alates 2019. aastast kehtestatud meetmed ToBRFV liitu sissetoomise ja siin levimise takistamiseks. Kuigi ELi imporditud tomatiseemned peavad olema ToBRFV suhtes kontrollitud ja viirusevabad, soovitab PTA võimalusel vältida riskiriikidest pärit seemnete kasutamist. Põhilised riskiriigid on Hiina ja Iisrael, kuid ELi impordil on kinni peetud ka ToBRFVga nakatunud tomatiseemneid ja -taimi, mille päritolumaa on India, Türgi, Peruu, Tšiili, Tai, Vietnam, Jordaania, Tansaania, Keenia ja Guatemala.

Seemnete päritoluriigi info on leitav seemnepakil olevalt taimepassilt punkti D alt. Kuna väikepakkidele pole kohustust taimepassi infot märkida, tuleks taimepassi puudumisel seemnete päritolu täpsustada kauba müüjal. ELi välistest ehk kolmandatest riikidest tohib seemneid tuua ja tellida ainult juhul, kui seemnetega on kaasas fütosanitaarsertifikaat.

Tomato brown rugose fruit virus on Euroopa Liidus levinud alates 2018. aastast. Viirus hakkas levima 2014.–2015. aastal Iisraelis ja Jordaanias ning on levinud üle maailma. See on viirus, mis võib tomati- ja paprikataimedel põhjustada tõsiseid haigustunnuseid ning hävitada kogu saagi.

ToBRFV on ohtlik just seetõttu, et võib väga kiirelt levida taimelt taimele ning nakatada terve kasvuhoone või tootmiskoha. Olukorra teeb raskemaks asjaolu, et laialt kasvatatavad tomatisordid ei ole viirusele resistentsed.

Eestis teeb põllumajandus- ja toiduamet ToBRFV-seiret alates 2020. aastast ning viirust on ka kahel korral siin tuvastatud: esimest korda 2021. aastal ühes tootmiskohas ning 2022. aastal kolmes tomati viljade ja taimede tootmiskasvuhoones. Kõikidel juhtudel nakatunud taimed hävitati ning kasvuhoone ja taimedega kokku puutunud seadmed desinfitseeriti. ToBRFV-seire on kõikides ELi liikmesriikides kohustuslik.

Facebook
Comments

Märksõnad

Tagasi üles