P, 10.12.2023

Turvafirma: vargused näitavad jätkuvat tõusutrendi

BNS
Copy
Varas. Pilt on illustratiivne.
Varas. Pilt on illustratiivne. Foto: Via Www.imago-images.de

Kuigi varguste arv on viimased neli aastat olnud tõusvas trendis, saab ka koduomanik ise üht-teist teha, et mustade mõtetega võõrad hoovist eemal hoida, teatas turvafirma G4S.

Hoovist tuleks silme alt ära panna kõik, mis võib vargale huvi pakkuda, sest varastatakse kõike, mis ripakil. Hoovides leidub tihti redeleid, labidaid ja teisi esemeid, mis esmapilgul tunduvad lihtsalt laokile jäetud asjadena. Varga jaoks saavad need aga täiesti teise tähenduse. Näiteks teise korruse aken on lahti ja seinale toetub redel – selle abil pääseb varas majja. Või maja uks on kinni, aga kuuriuks lahti ja seal vedeleb raudkang või kirves. Need on head tööriistad, et majja sisse murda. Näidete moraal on lihtne – kõik uksed peavad lukus olema ja õues vedelevad asjad tuleb silma alt ära koristada.

«Kui juba hoovi tullakse, siis vaadatakse rohkem ringi,» hoiatas G4S-i standardlahenduste divisjoni direktor Tarmo Pärjala. «Esimesel korral läheb võib-olla kastmistünn, teisel korral murtakse lahti kuuriuks ja kolmandal korral ollakse juba toas sees. Reeglina on nii, et kui midagi huvipakkuvat leitakse, siis süvenetakse hoolikamalt, et mis sealt veel võtta on.»

Põhja prefektuuri kriminaalbüroo juht Urmet Tambre lisas, et nädalavahetuseks või pikemaks ajaks kodust lahkudes tuleb kindlasti luku taha panna kõik aiatööriistad, laste tõukerattad, grillid ja voolikud. Need on esemed, mida järelturul otsitakse ja mida vargad saavad kiiresti maha müüa.

Mida pimedam aeg, seda lihtsam on vargal tegutseda. Pärjala märkis, et kurikaelad jälgivad ka inimeste puhkusi või näiteks koolivaheaegu, sest siis jäävad kodud pikaks ajaks valveta. Samuti on neil lihtsam tegutseda suvekodudes, kus talveperioodil eriti ei käida.

«Mulle meenub üks lugu pererahvast, kes kevadel suvekoju läks. Neil oli seal eelneval suvel tehtud korralik punastest tellistest ahi. Keegi oli aga kivi kivi haaval selle lahti võtnud ja ära viinud. Selline vargus ei võta kümme minutit, varas või vargad said seal rahulikult toimetada päevi, kui mitte nädalaid,» nentis Pärjala.

Sellise juhtumi puhul on ka selle uurimine keerulisem, sest pole täpselt teada, millal vargad käisid. Oli see hilissügisel, talvel või hoopis varakevadel.

Pärjala sõnul mõeldakse koduvalvele paraku tihti alles siis, kui kodus on sees käidud. Ta tõi näite eelmisest suvest, kui Tallinna lähiümbrust tabas varguste laine. G4S-il tuli toona nõustada mitmeid sissemurdmiste ja varguste ohvriks langenud inimesi nii Sakust kui ka Kiisa, Kasemetsa, Metsanurme ja Roobuka piirkonnast. Kahjud polnud reeglina suured, kuid inimeste kodurahu oli rikutud.

«Enamasti mõeldakse, et valvesüsteem on vajalik asjade kaitsmiseks. Levinud on ka arvamus, et mul on kindlustus ja see hüvitab varguse korral esemete väärtuse, kuid tegelikult on koduvalve vajalik eelkõige ühel teisel põhjusel,» arutles Pärjala. «Erinevad uuringud, mida me ohvriabiga läbi oleme viinud, näitavad, et varguse ohvriks langenud inimesed ei muretse aastaid hiljem mitte materiaalse pärast, vaid kannatavad hoopis emotsionaalse trauma all. Asjad korvab kindlustus, aga emotsionaalne trauma sellest, et keegi tuli minu koju, võib väga pikalt kesta.»

Põhja prefektuuri kriminaalbüroo juht Tambre soovitab koduomanikel paigaldada turvakaamerad ja lisavalgustus, lukustada aed ja kaaluda naabrivalve loomist. Kohe kui märgatakse kahtlaselt liikuvat sõidukit või võõraid ringi luuramas, tuleks sellest teavitada politseid ja naabreid.

Kommentaarid
Copy

Märksõnad

Tagasi üles