Tele2: riigi sideteenuse hange võimaldas kvalifitseeruda vaid Telial

BNS
Copy
Tele2 juht Chris Robbins.
Tele2 juht Chris Robbins. Foto: Erakogu

Pika kohtulahingu järel riigi sideteenuse tellimusest lõplikult ilma jäänud Tele2 väidab, et antud riigihange oli koostatud selliselt, et kvalifitseeruda sai vaid hilisem võitja Telia.

Tele2 Eesti juhi Chris Robbinsi sõnul on kohtu otsus neile arusaadav, aga vaatama sellele jääb õhku küsimus poliitikakujundajatele, miks korraldatakse Eestis sideteenuste hankeid vastupidiselt riigihangete seaduse mõttele, mis peaks seisnema turul oleva konkurentsiolukorra ärakasutamisel maksumaksja jaoks parima kvaliteedi ja hinnaga teenuste või toodete soetamiseks?

«Superministeeriumi sideteenuste hange viidi läbi viisil, mis võimaldas sellele kvalifitseeruda ainult ühel pakkujal – Telial. Hanke teadlik ülesehitamine viisil, mis võimaldab diskvalifitseerida kõik pakkujad peale ühe ja sellel ühel ettevõttel mugavalt pakkuda kolm korda kõrgemat hinda kui konkurendid, on vastuolus riigihangete seaduse eesmärgi, mõtte ning avaliku huviga. Tulemuseks on hoopis see, et riik ja seeläbi maksumaksjad maksavad teenuse eest kolm korda rohkem kui vaja,» märkis Robbins.

Riigikohus jättis Tele2 esitatud kassatsioonkaebuse menetlusse võtmata, millega lõppes kohtuvaidlus sideteenuse ühishanke korraldamise üle ning riigi sideteenuse pakkujana jätkab senise Tele2 asemel Telia.

Vaidlus kohtus käis selle üle, kas Riigi IT Keskus (RIT) kui hankija tegi õiguspärased otsused, kui tunnistas mittevastavaks Tele2 pakkumuse ning hankele vastavaks ja edukaks Telia pakkumuse. Kõik kohtuastmed leidsid, et RIT hankeotsused on õiguspärased ning Tele2 avalikult kommunikeeritud süüdistused hankija suunal olid alusetud.

«Riigihangete vaidlustuskomisjon otsustas, et RIT on hankijana käitunud seaduspäraselt, lähtudes protsessi läbi viies riigihanke alusdokumentide tingimustest. Nii halduskohus kui ka ringkonnakohus nõustusid selle arvamusega,» selgitas RIT-i õigus- ja hankeosakonna juhataja Mirjam Virosiim-Kuhi. «Kuna riigikohus jättis kassatsioonkaebuse menetlusse võtmata, jõustusid esimese ja teise astme kohtute otsused. See tähendab, et üle 60 organisatsiooni saavad nüüd, pärast raamlepingu jõustumist, sõlmida viimaks uue sideteenuse hankelepingu.»

Asutustel on tulevikus lisaks tavapärastele sideteenustele võimalik kasutada iseteenindust, mis muudab asjaajamise kiiremaks ja vähem koormavaks. Samuti saab kasutada VoLTE ja VoWifi tehnoloogiaid juhul, kui nende teenuste järele peaks vajadus olema.

Eelmise aasta juulis kuulutas RIT välja sideteenuste hanke eesootavaks neljaks aastaks, mille võitis Telia. Seejärel pöördus aga otsusega rahulolematu Tele2 kohtusse. Praeguseks on kõik kohtuastmed jäänud seisukohale, et Tele2 esitatud pakkumine oli tingimuslik ega vastanud hanke tehnilisele kirjeldusele.

Riigi IT Keskus (RIT) loodi 2021. aastal majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumi haldusalasse osutamaks keskselt arvutitöökoha- ja serveri baastaristu teenuseid riigis. Organisatsioon pakub IKT-alusteenuseid riigiasutustele ja kokkuleppel kohaliku omavalitsuse üksuse asutustele, riigi asutatud sihtasutustele, avalik-õiguslikele juriidilistele isikutele ja avalikke ülesandeid täitvatele eraõiguslikele juriidilistele isikutele.

Kommentaarid
Copy
Tagasi üles