/nginx/o/2023/03/03/15176277t1hf042.jpg)
Eestlased on harjunud muutlike ilmastikutingimustega ning talvel, kui vahelduvad sula ja külmad temperatuurid, muutuvad ka kõige paremini hooldatud maanteed ettearvamatuks. Liikluses kehtib reegel, et halbade ilmastikutingimustega tuleb valida vastav sõidukiirus, ning seda ka teedel, kus on 90 km/h sõidukiiruse piirang. Juhul, kui tee on libe, ei pea sõitma piirkiirusega ning iga juht valib enda võimetele sobiva sõidukiiruse. Liiklusõnnetuse korral tuleb välja selgitada õnnetuse põhjustanud peamine põhjus ning märkida see ka kahjunõude taotlusel liikluskindlustuse pakkuja juures.
Eestis on autokindlustus kohustuslik kõikidele riigis registreeritud sõidukitele, olenemata sellest, kas sõidukit kasutatakse isiklikuks või äriliseks otstarbeks. Minimaalne nõutav kindlustuskaitse on kolmanda isiku vastutuskindlustus, mis katab kolmanda isiku varale tekitatud kahju või kolmandale isikule tekitatud kahju.
Eestis on suhteliselt hästi hooldatud teedevõrk, kuid õnnetusi võib siiski juhtuda, eriti talvekuudel, kui teed võivad olla jäised või lumega kaetud. Autokindlustuse olemasolu võib pakkuda rahalist kaitset juhuks, kui satute õnnetusse, ning see on ka seadusega nõutav.
Oluline on võrrelda autokindlustuspoliise, et leida teie vajadustele ja eelarvele kõige paremini vastav liikluskindlustus. Samuti on hea mõte olla kursis kohalike liiklusseaduste ja eeskirjadega, nagu kiiruspiirangud ja kohustuslikud talverehvinõuded, et tagada ohutu ja seaduslik liiklemine Eesti teedel.
Selleks, et vastata küsimusele, kas sõidukindlustus peaks Eestis siiski olema aastaringne, tuleb esmalt vaadata liiklusõnnetuste statistikat viimase 10 aasta lõikes. Transpordiamet peab aastast aastasse arvet liikluses juhtunud õnnetuste kohta. Viimase 7 aasta lõikes võib tõdeda, et liiklusõnnetusi juhtub rohkem kui varasematel aastatel, kuid hukkunute arv on siiski püsivalt alla 100 inimese aastas. Suveperioodil maist kuni augustini tekib enim liiklusõnnetusi, kuid talvel hukkub liikluses rohkem inimesi kui suvel. Isegi, kui liikluses on ainult vigastatud ohvrid, kannatavad selles ka sõidukid. Kuna õnnetuste arv aasta lõikes on siiski püsiv, on kasulik omada liikluskindlustust ja kaskokindlustust aastaringselt. Liikluskindlustus on kohustuslik ja selle puudumisel võib politsei karistada liiklejat rahatrahviga.
Selleks, et arvestada välja enda sõidukile sobiv liikluskindlustus, võib kasutada liikluskindlustuse kalkulaatorit. Sisestades oma andmeid, on võimalik välja arvutada võimalik kuu- või aastamakse ning sõlmida leping otse veebis.
Mida saab sõiduki omanik veel teha oma auto kaitsmiseks, varguste kaitseks ja õnnetuste vältimiseks?
Lisaks autokindlustusele on mitmeid asju, mida saad oma auto kaitsmiseks Eesti liikluses ära teha. Lisakaitse ei ole kunagi halb ning iga liigutus oma vara kaitseks aitab hoida oma vara turvalisena.
- Harjutage kaitsvat sõitu: olge teadlik oma ümbrusest ja ennetage võimalikke ohte teel. Säilitage ohutu kaugus teistest sõidukitest ja vältige agressiivset juhtimiskäitumist, nagu kiiruseületamine, driftimine jne.
- Kasutage talverehve: Eestis on talverehvid kohustuslikud 1. detsembrist 1. märtsini ning soovitatavad ka muudel kuudel, kui temperatuur on püsivalt alla 5 °C. Talverehvid tagavad parema haarduvuse jäistel ja lumistel teedel, vähendades õnnetuste tõenäosust.
- Paigalda vargusvastane seade: Eestis esineb autovargusi suhteliselt harva, kuid vargusvastase seadme, nagu signalisatsiooni, immobilisaatori või GPS-jälgimissüsteemi paigaldamine võib pakkuda Sinu sõidukile lisakaitset.
- Parkige turvalisse kohta: autot parkides proovige valida turvaline koht, näiteks garaaž või hästi valgustatud valvekaameratega ala. Vältige parkimist eraldatud või halvasti valgustatud kohtades, lukustage auto alati ja võtke võtmed endaga kaasa.
- Regulaarne hooldus: regulaarne hooldus aitab tagada, et teie auto on heas töökorras ja vähendab teel sõites rikete või muude probleemide tekkimise tõenäosust. Järgige tootja soovitatud hooldusgraafikut ja lahendage kõik probleemid kiiresti, et teie auto töötaks sujuvalt.
Praktiseerides ohutuid sõiduharjumusi, kasutades sobivaid rehve, paigaldades vargusvastaseid seadmeid, parkides turvalistesse kohtadesse ja hooldades oma sõidukit, aitate Eesti liikluses liigeldes oma autot kaitsta.