Tuulikuid ja akusid tuleks toota Euroopas
Birol hoiatas juba mullu novembris, et külm talv võib tekitada Euroopas raskusi gaasihoidlate täitmisega ning mahutite täituvus võib 2023. aasta oktoobris küündida kõigest 65 protsendini. Tegelikkuses oli tänavune talv aga Euroopas pehme ning pilt palju parem: esmaspäeva seisuga oli Euroopa gaasihoidlate täituvus 64 protsenti, mis on palju kõrgem tase kui tavaliselt sel ajal.
Kuigi hoidlate täituvus on hea ning gaasihinnad kõvasti langenud, on sõjaeelse olukorrani veel minna. Euroopa gaasihinnad olid endiselt kaks kuni kolm korda kõrgemad kui enne Venemaa tarnekärpeid, mis jättis Euroopa tööstuse ebasoodsasse olukorda.
«Euroopa hinnad on endiselt seitse korda kõrgemad kui USAs; elektrihinnad on kolm korda kõrgemad kui Hiinas,» teatas Türgi päritolu energeetikaekspert.
Hoolimata sellest, et mõned Euroopa riigid suurendasid energiakriisis saastava kivisöe kasutamist elektritootmises, vähenesid ELi heitkogused 2022. aastal väiksema gaasikasutuse ja sooja talve tõttu siiski 2,5 protsenti, ütles rahvusvahelise energiaagentuuri juht.
Birol on Euroopa riikidelt nõudnud ka energeetikasektori suuremat ümberkujundamist, mis ei piirduks vaid piirkonda taastuvate energiaallikate lisamisega, vaid tooks suurema osakaalu tuulikute ja akude tootmisest Euroopasse. Ta on viimase nädala jooksul kohtunud kaks korda Euroopa Komisjoni presidendi Ursula von der Leyeniga, väites, et EL peab tagama, et ta ei sõltuks enam kunagi ühestki riigist oma energiavarustuses ega tarneahelates.
«Oleme sisenemas puhta energiatootmise uude tööstuslikku ajastusse,» ütles ta. «Kaks jõudu [puhta energia tootmises] on Hiina ja USA – ühele riigile lootmine on alati halb mõte. Nii et, kui tahame olukorda mitmekesistada, on Euroopa hea kandidaat,» sõnas Birol.