Päevatoimetaja:
Aimur-Jaan Keskel

Šveitsi rahvas hääletab sularahavaba ühiskonna keelustamise üle

Copy
Artikli foto
Foto: Shutterstock

Nii nagu Saksamaal ja Austrias, on sularaha jätkuvalt Šveitsis tähtis, kuigi selle osakaal tehingutes on langenud. Šveitslastel on peagi aga võimalus hääletada, kas jätta pangatähed ja mündid alatiseks ringlusesse.

Üle-eelmisel nädalal ilmus uudis, mis ei saanud Šveitsist väljaspool praktiliselt üldse tähelepanu. Suurbritannia, USA, Prantsusmaa, Saksamaa ja Hispaania meedia pole seda sisuliselt kajastanud.

Üle-eelmise nädala lõpus teatas Šveitsi surverühm, mida nimetatakse Šveitsi vabadusliikumiseks (Swiss Freedom Movement), et on saanud rahvahääletuse korraldamise jaoks piisavalt allkirju – kokku 111 000. Nüüd hääletatakse selle üle, kas jätta sularaha Šveitsi ühiskonnas alles ka järeltulevate põlvkondade jaoks. Kui see läbi läheb, siis peab valitsus tagama, et pangatähti ja münte on alati piisavalt saadaval. Lisaks sellele peab eelnõu järgi panema hääletusele ka selle, kui valitsus soovib Šveitsi franki asendada mõne teise valuutaga. Võimalik, et sellega viidatakse keskpanga digirahale, kirjutab portaal Naked Capitalism.

Reuters kirjutab:

Šveitsi kodanikud saavad võimaluse kindlustada, et nende majandus ei saa kunagi olema sularahavaba, ütles surverühm. Esmaspäeval saadi kokku piisavalt allkirju, et korraldada sellel teemal rahvahääletus.

Šveitsi vabadusliikumine ütleb, et sularaha mängib paljudes majandustes aina väiksemat rolli, sest ühiskonnad on järjest enam digitaliseeritud ning peamiselt kasutatakse ülekandeid. See teeb riigil kodanike raha liikumise jälgimise lihtsamaks.

Eelnõu järgi soovitakse Šveitsi valuutaseadusesse lisada klausel, mis sätestab, et keskpank ja valitsus peavad tagama rahapakkumises piisava hulga pangatähti ja münte ning need peavad alati ringlusesse jääma.

Šveitsi otsedemokraatia süsteemi järgi vormistatakse eelnõu seaduseks juhul, kui see hääletusel heaks kiidetakse. Samas saavad valitsus ja parlament otsustada, kuidas seda seadust rakendatakse.

Šveitsi vabadusliikumine ütleb, et sularaha mängib ühiskondades järjest väiksemat rolli, sest digitaalsed maksevõimalused on aina rohkem levinud. See muudab riigil ja keskpangal kodanike raha kulutamise ja maksekäitumise jälgimise lihtsamaks.

«On selge, et sularahast loobumine ei puuduta ainult läbipaistvuse, lihtsuse või turvalisuse probleeme. See kätkeb endas ka väga suurt ohtu totalitaarse jälgimise kaudu,» ütles FBSi president Richard Koller organisatsiooni veebilehel.

Sularaha on jätkuvalt tähtis, aga selle osakaal langeb

Sarnaselt Saksamaa ja Austriaga on sularaha Šveitsis tähtis, aga selle roll majanduses on viimastel aastatel kahanenud. Šveitsi Keskpanga 2020. aasta sügisel läbi viidud inimeste kulutamisharjumuste uuringust selgus, et 97 protsenti Šveitsi kodanikest hoiab igapäevaste kulutuste tegemiseks rahakotis sularaha. See on tunduvalt suurem näitaja kui paljudes teistes riikides.

40 protsenti tehingutest tehakse riigis sularahas – see on samuti suurematest Euroopa riikidest kõrgem näitaja. Suurbritannias on vastav näitaja umbes 15 protsenti, Rootsis vähem kui 10 protsenti ning Norras 3–4 protsenti. Norra näitaja on maailma kõige väiksem. Vastav näitaja oli Šveitsis veel kolm aastat enne 70 protsendi juures. Kui vaadata ülekannete väärtust, siis hiljuti ületasid deebetkaartide maksed sularaha makseid.

«Küsitluse tulemused näitavad, et kui vaadata maksete hulka arvuliselt, siis on sularaha kasutamine jätkuvalt Šveitsi inimeste seas enimlevinud viis maksmiseks,» ütles toona Šveitsi Keskpanga juhtkonna asepresident Fritz Zurbrugge. «Kui võrrelda seda 2017. aastaga, mil esimene taoline uuring tehti, on sellega kasutamine märkimisväärselt vähenenud. Koroonaviiruse pandeemia on andnud sularahata maksete osakaalu suurenemisele täiendava tõuke.»

Nagu lugejad teavad, kiirendas pandeemia juba käimasolevaid protsesse peamiselt inimeste eksliku arvamuse tõttu, et sularaha võib kiirendada koroonaviiruse levikut. Neid hirme võimendasid nii peavoolu meedia kui ka teatud jaemüüjad (Suurbritannias näiteks supermarketite kett Tesco). Jaemüüjad kasutasid seda selleks, et tarbijad väldiksid sularahamakseid.

SNB: sularaha kolm unikaalset eelist

Sularaha referendumi kuupäev pole veel Šveitsis paika pandud. Swiss Info videoraportis rõhutati, et ükski Šveitsi suurematest parteidest rahvaalgatust ei toeta. Raportis rõhutati, et FBS on libertaarne organisatsioon ning sularahaga seotud rahvaalgatus meenutab 2018. aasta juuni algatust nimega Vollgeld, mille raames sooviti kaotada osalise reservmääraga pangandus.

Šveitsi Keskpank oli sellele referendumile vastu. Ei ole veel selge, kuidas keskpank värskesse rahvaalgatusse suhtub. Ametlikult ei ole keskpangal vahet, kas inimesed kasutavad makseteks sularaha või digitaalseid alternatiive. Kõige tähtsam on see, et inimesel on valikuvabadus. Eelmise aasta novembris pidas Šveitsi Keskpanga asejuht Martin Schlegel kõne, kus rääkis sularaha kolmest peamisest eelisest:

Esiteks muudab sularaha raha haldamise lihtsaks ja selgeks. Kulutuste kontrollimine on sularaha ja münte hoides lihtsam. Selleks, et hinnata, kas saad teha lisakulutusi, pead lihtsalt oma rahakoti avama. Vanemad annavad oma lastele taskuraha sulas ja sellel on head põhjused. Makseterminali kasutades näed vaid seda, kui palju sinu plastikkaardilt raha tulevikus ära võetakse.

Teiseks on sularaha lihtne kasutada, see võimaldab kõigil majanduses ja sotsiaalses elus osaleda. Sul ei ole vaja kontot või mobiili, et maksta müntide ja pangatähtedega. Samuti ei pea sa kursis olema digitaalsete tehnoloogiatega.

Kolmandaks, kui sa maksad sularahas, siis sa ei pea avaldama oma isikuandmeid, näiteks nime või kaardinumbrit. Elektrooniliste maksete puhul on inimese maksete ajalugu talletatud.

Selleks, et inimesed saaksid neid hüvesid nautida, on Schlegeli sõnul Šveitsi Keskpanga ülesanne Šveitsi sularaha infrastruktuuri säilitada. Sinna hulka kuuluvad sularaha haldajad (näiteks pangaautomaatide haldajad) ja kommertspangad. Lisaks sellele tuleb tagada, et poed jätkavad ka edaspidi pangatähtede ja müntide vastuvõtmist.

Tuleb teadvustada, et Šveitsi referendumi tulemus ei muutu automaatselt seaduseks. Üks lugeja tõi välja, et mitmeid näiteid, kus Šveitsi valitsus, parlament, kohtud või avalikud institutsioonid on soovimatute seaduseelnõudega venitanud või need sootuks vormistamata jätnud.

Kui soovid maailmamajanduses toimuvate protsesside kohta veel lugeda, külasta meie uudiste lehte!

Copy
Tagasi üles