L, 23.09.2023

Idufirmad suplevad rahas

PM Majandus
Facebook
Comments
Startup Estonia juht Eve Peeterson peab Eestit parimaks paigaks, kus arendada iduettevõtet.
Startup Estonia juht Eve Peeterson peab Eestit parimaks paigaks, kus arendada iduettevõtet. Foto: Remo Tõnismäe

Eesti iduettevõtete sektor püstitas eelmisel aastal uue suure rekordi, kui nende käive ületas kahe miljardi euro piiri. Seda on poole rohkem kui aasta varem. 

Tööjõumakse maksti samal ajal 185 miljonit eurot, mis on samuti pea poole võrra enam võrreldes aasta varasemaga. Iduettevõtjate kaasatud investeeringute maht püstitas uue rekordi, kasvades 40 protsenti, 1,3 miljardi euroni.

Startup Estonia juht Eve Peeterson märkis, et kuigi mujal maailmas pöördusid iduettevõtete käibenumbrid ja kaasatud investeeringute mahud alanud sõja ja majandusliku ebakindluse mõjul langusesse, näitasid Eesti iduettevõtted mullu rekordilist kasvu.

«Möödunud aastal jätkas Eesti idusektor kasvu, kuid kolmandas kvartalis oli näha, et käibenumbritest muutub olulisemaks hoopis efektiivsus ja äri jätkusuutlikkus. See näitab meie asutajate küpsust ja kogemust ettevõtete juhtimisel ning soovi valmistuda võimalikeks tagasilöökideks ette,» ütles Peeterson.

Startup Estonia hallatava iduettevõtete andmebaasi andmetel tegutseb Eestis 1444 iduettevõtet. Möödunud aasta lõpus avaldatud Euroopa infotehnoloogiasektori ülevaate State of European Tech 2022 andmetel on Eestis kõige rohkem iduettevõtteid elaniku kohta ehk 1090 idufirmat miljoni elaniku kohta. Eestile järgnevad Island ja Iirimaa.

Eestis on kümme ükssarvikut: Skype, Playtech, Wise, Bolt, Pipedrive, Zego, ID.me, Gelato, Veriff ja Glia.

Eesti iduettevõtete käive oli möödunud aastal 2,1 miljardit eurot, mis on 49 protsendi võrra enam kui aasta varem. Suurima käibega iduettevõtted olid Bolt (1,1 miljardit eurot), Veriff (71 miljonit eurot), Swappie (58,4 miljonit eurot), Comodule (36,7 miljonit eurot), Starship Technologies (31 miljonit eurot) ja Viseven (30,5 miljonit eurot).

Ettevõtete käibe andmete puhul on tegemist käibemaksukohustuslase esitatud käibedeklaratsioonide alusel maksu- ja tolliameti kvartaalselt avaldatud andmetega, mistõttu need andmed ei ole siiski võrreldavad maksukohustuslase majandusaasta aruande andmetega.

Eesti iduettevõtted tasusid riigile mullu kokku 185 miljonit eurot tööjõumakse ehk 47 protsenti enam võrreldes aasta varasemaga. Suurimad tööjõumaksude maksjad olid Bolt (30,7 miljonit eurot), Wise (25,2 miljonit eurot), Veriff (8,5 miljonit eurot), Starship Technologies (4,9 miljonit eurot) ja Monese (4,2 miljonit eurot).

Mullu ületas iduettevõtte kümneaastase vanuse piiri 20 iduettevõtet ning lisaks on toimunud viis idufirma müüki. Seetõttu ei kajastu mulluses idusektori statistikas 30,5 miljonit eurot käivet ja 4,4 miljonit eurot riigile tasutud tööjõumakse.

Raha liigub targemalt

Kaasatud investeeringute maht ületas 2022. aastal Eesti idusektori ajaloos esimest korda miljardi euro piiri. Eesti iduettevõtted kaasasid 1,3 miljardit eurot investeeringuid, mis on 40 protsenti enam võrreldes mullusega, kui iduettevõtted kaasasid 928 miljonit eurot.

Võrreldes aasta varasemaga on kasvanud ka kaasatud investeeringu keskmine suurus. See oli möödunud aastal 17 miljonit eurot ning aasta varem 10,3 miljonit eurot. Samas investeeringuid kaasanud iduettevõtete arv on langenud – 2022. aastal tehti 77 tehingut, kuid aasta varem kaasas vähemalt ühe investeeringu 90 iduettevõtet.

«Tehingute arvu langemine näitab, et investorid võtavad rohkem aega investeeringute planeerimiseks, raha liigub senisest targemalt. See on ootuspärane, kuna ajad on heitlikud ja me ei tea muutuste ulatust ega kestvust ning on igati loomulik, et iduettevõtjad keskenduvad tegevuskulude optimeerimisele, kuna see võimaldab keerulised ajad üle elada juhul, kui uusi investeeringuid ei ole võimalik piisavas mahus või piisava kiirusega kaasata,» tõi Peeterson välja ning kinnitas, et efektiivsuse tõusu ootavad iduettevõtjatelt ka nende investorid.

Miljonist eurost suuremaid investeeringuid kaasas 2022. aastal 54 iduettevõtet, mis on seitsme võrra enam kui aasta varem. Sektorite lõikes panustasid investorid enam transpordi- ja logistikavaldkonna idufirmadesse, finantstehnoloogia, kübertehnoloogia ja äritarkvara iduettevõtetesse.

Suurima investeeringu on kaasanud Bolt (628 miljonit eurot), järgnevad Veriff 89 miljonit eurot), Starship Technologies (kaks investeeringut kokku 87,4 miljonit eurot), Ready Player Me (55,1 miljonit eurot), Glia (40,9 miljonit eurot), Eurora (37,7 miljonit eurot), 3Commas (37 miljonit eurot), Katana (36 miljonit eurot), Monese (35 miljonit eurot) ja Lightyear (25 miljonit eurot).

Mullu sai Eesti ka kaks uut ükssarvikut ehk tehnoloogiaettevõtet, mille väärtus ületab kokkuleppelise miljardi dollari piiri. Jaanuaris sai ükssarvikuks Veriff ja märtsis Glia. Eestis on nüüd kümme ükssarvikut: Skype, Playtech, Wise, Bolt, Pipedrive, Zego, ID.me, Gelato, Veriff ja Glia.

Eesti iduettevõtete suurimaks tegevusvaldkonnaks on äritarkvara ja -teenused, kus tegutseb 251 Startup Estonia andmebaasi ettevõtetest. Teisel kohal on finantstehnoloogia valdkond, kus tegutseb 196 iduettevõtet, järgneb lõpptarbijale suunatud toodete ja teenuste tegevusvaldkond 155 idufirmaga. Suurima käibega tegevusvaldkonnad on transport ja logistika (1,2 miljardit eurot), finantstehnoloogia (196 miljonit eurot) ning äritarkvara ja -teenused (162 miljonit eurot).

Facebook
Comments

Märksõnad

Tagasi üles