Kas sina teenid piisavalt? Eestis äraelamiseks on vaja just nii suurt summat (7)

PM Majandus
Copy
Eestis äraelamiseks on vaja teenida vähemalt 1756 eurost brutopalka.
Eestis äraelamiseks on vaja teenida vähemalt 1756 eurost brutopalka. Foto: Arvo Meeks/Lõuna-eesti Postimees

Eestis on toimetulekuks vaja teenida vähemalt 1756-eurost brutopalka, mida on pea 250 eurot enam kui aasta varem, selgus Palgainfo Agentuuri ja tööportaali CVKeskus.ee üle 9200 osalejaga küsitlusest.

Peaaegu poolte töötajate sõnul on nende toimetulek aastaga kehvemaks muutunud.

«Kui eelnevad kaheksa aastat paranes töötasuga toimetulek aasta-aastalt, siis see trend on praeguseks muutunud – vähenenud on hästi ja väga hästi toimetulevate töötajate osatähtsus ning suurenenud kehvasti hakkama saavate hulk,» tõi 2022. aasta hilissügisel toimunud uuringu tulemustest esile Palgainfo Agentuuri juht Kadri Seeder.

Kadri Seeder lisas, et kuigi rohkem kui pooled töötajad tulevad oma töötasuga jätkuvalt keskmiselt toime, ei ole see enam samal tasemel, mis varem.

«Pea poolte töötajate (49 protsenti) sõnul on nende toimetulek eelmise aastaga võrreldes halvemaks muutunud ja trendimuutust oli märgata juba 2021. aasta sügisel. Toimetuleku halvenemine tuleneb ilmselt kiirest hindade kasvust, millele palgakasv ei ole samas tempos järele jõudnud,» sõnas Kadri Seeder.

Töötajad, kes hindasid oma toimetulekut keskmiseks, teenisid 1756-eurost brutopalka. Majanduslikult hästi toimetulevad inimesed teenisid üle 2500 euro brutotasu. Oma toimetulekut hindasid halvaks vastajad, kes teenisid keskmiselt 1400 eurot brutotasu. Summad, millega toime tullakse, on aastaga märgatavalt kasvanud.

Toimetuleku piirid ametirühmades erinevad kahekordselt

Hinnangud toimetulekule sõltuvad töötajate ootustest oma elukvaliteedile ja ka sellest, kellega end võrreldakse. Ametirühmade lõikes on hinnangud toimetulekule väga erinevad: kui klienditeenindajatel piisab toimetulekuks keskmiselt 1177-eurosest brutopalgast, siis valdkonna- ja projektijuhtidel kulub toimetulekuks üle kahe korra rohkem.

Keskastme spetsialistide sõnul piisab neil toimetulekuks 1797-eurosest brutotöötasust, seadme- ja masinaoperaatoritel 1634 eurost, autojuhtidel 1609 eurost, kontoriametnikel 1536 eurost, oskus- või käsitöölistel 1535 eurost ja lihttöölistel 1191 eurost.

Enamik töötajaid vahetaks parema palga pärast töökohta

CVKeskus.ee värbamisosakonna juht Grete Adler tõi uuringu tulemustest välja, et koguni üheksa töötajat kümnest oleks valmis parema palga pärast töökohta vahetama, kuid enamasti on selleks tarvis vähemalt 21 protsenti kõrgemat palgapakkumist.

Üle kolmandiku (38 protsenti) uuringus osalenud töötajatest tõi veel välja, et nad vahetaksid töökohta ka paremate töötingimuste pärast (nt huvitavam töö, sobivamad töötingimused või paremad soodustused ja hüved) isegi siis, kui palk jääks praegusega võrreldes samaks.

Kommentaarid (7)
Copy
Tagasi üles