«Ettevõtjate kuulamine on tibusammudega viletsamaks muutunud. Poliitikas keskendutakse täna häirivale asjale ja sinna kõrvale ei mahu pikemat plaani või ettevõtjate kuulamist,» märkis ringmajandusettevõtte Ragns-Sell tegevjuht ja Tööandjate keskliidu volikogu esinaine Kai Realo. Julgeid otsuseid ümberkorraldusteks on vaja nii rahahädas hariduse ümberkorraldamises, majanduse konkurentsivõime parandamiseks kui tööjõukriisi lahendamiseks.
«Ettevõtluses on mingi väike kriis käsil kogu aeg. Riigi juhtimisel tundub, et kriis on poliitikule nagu happy hour: võib kõik muud ja pikaajalised asjad tegemata jätta,» märkis elektroonikatööstuse Incap Grupi juht Otto Pukk.
Jätkuvalt on tööjõuprobleem väga terav, sellele peab mingi lahenduse leidma, juhtis NG Investeeringute juhatuse esimees Jüri Käo tähelepanu. Seda kinnitas ka publiku seas tehtud küsitlus, kus enam kui 40% organisatsioonide arengut takistab just vajalike oskustega inimeste puudus.
Lisaks ootavad tööandjad rohepöörde head juhtimist, bürokraatia ja laiali valguva riigi ohjamist, üle võimete elamise ja maksutõusude asemel mõistlikku riigi raha investeerimist. «Sõna «maksudebatt», mida poliitikud väga tahavad, jätab minul südamelöögi vahele,» märkis Käo.
«Investorina tunnen end täna ebakindlamalt kui 10 aastat tagasi. Näiteks keegi ei tea, kui palju Euroopast tulnud erinevad algatused Eesti majandusele maksma lähevad,» viitas puidukontserni Lemeks asutaja ja tegevjuht Jüri Külvik kestlikkuse aruandlusega kaasnevale bürokraatia kasvule, mis esimesena peagi suurettevõtteid tabab.
Eesti on muu maailmaga võrreldes aga rohepöördega kümnendi jagu hiljaks jäänud ja seetõttu tuleb muuta rohkem kui üldsus täna tajub. Kuna see on ühiskonda läbivalt puudutav muutus, ootavad ettevõtjad riigilt tarka rohepöörde juhtimist. «Rohepööre jagab turgu ümber. Tänased edukad võivad kaduda, kui nad ei suuda kohane,» täiendas Jüri Käo. «Rohepööre peab olema hästi juhitud. Täna toimub see loosungitega, aga peaks majanduse huvisid ja konkurentsivõimet arvestama.»