Nõo Lihatööstus: sealiha hind on kerkinud viimase 20 aasta rekordini

BNS
Copy
Nõo Lihatööstuse tegevjuht Ragnar Loova.
Nõo Lihatööstuse tegevjuht Ragnar Loova. Foto: Vallo Kruuser

Nõo Lihatööstuse tegevjuhi Ragnar Loova sõnul on sealiha hinna aluseks olev Saksamaa indeks praegu 2,28 euro juures kilogrammi kohta, mis märgib viimase 20 aasta hinnarekordit.

«Igal kolmapäeval toimub indeksi korrigeerimine ja ei ole näha, et tõus kuidagi pidurduks,» selgitas Loova pressiteates.

Olukord on tema sõnul tingitud paljudest asjaoludest, aga eelkõige sealiha pakkumise vähenemisest, milleni on omakorda viinud kõrged energiahinnad. «Paljud loomakasvatajad on tegevuse lõpetanud või mahtu vähendanud. Hinnatõus on olnud ülikiire ja kõrget taset ennustatakse paraku pikemaks perioodiks,» märkis Loova.

See on lihatööstuse tegevjuhi sõnul ränk ka ettevõtetele, sest tooraine on lühikese aja jooksul kallinenud ligi 60 protsenti, kuid toodete hinda on samas tõstetud vaid 10–15 protsenti. «Tarbija ostujõud on raugenud ja müügimahu hoidmiseks ollakse sunnitud atraktiivseid hinnakampaaniaid korraldama, mis jätab omakorda jälje nii mõnegi tootja tegevusse,» tõdes ta.

Loova lisas, et sealiha on siinse tarbija vaieldamatu lemmik ja kohalik tootja väärib seega erilist tuge ja tähelepanu. «Jätkuvalt julgustan valima kodumaist toitu, sest see on valminud lähedal, tootmise ja transpordi jalajälg on väiksem ning pealegi on Eesti toit pälvinud suurt tunnustust kui väga puhas ja kvaliteetne. Kodumaise toidutootmise toetamine ja julgustamine võimaldab pisutki mastaapset hinnarallit ohjeldada,» ütles Loova.

Tooraine metsik hinnatõus toob paratamatult kaasa ka ebakvaliteetsema tooraine ulatuslikuma kasutamise. «Inimesed teevad tihti valiku hinna põhjal ja hinnasurve tõttu eelistatakse paraku kuskilt kaugelt sisse veetud või madalama kvaliteediga toitu. Sellele tuleb vastu seista, sest lausa riiklikult on oluline, et toidu kvaliteedis ja tasakaalustatud toitumises ei teeks kompromissi ükski tarbija ega tootja,» toonitas Loova.

Kommentaarid
Copy
Tagasi üles