Küll aga võiks Mülleri hinnangul kaaluda, kas pankade suuremate kasumite perioodil võiks tavapärasest suurema osa kasumist suunata Tagatisfondi, et rahastada ennaktempos hoiuste tagamise fondi. See samm tugevdaks tema sõnul Eesti riigi valmisolekut saada hakkama võimalike tulevaste pangakriisidega.
Lisaks tõstatas ta küsimuse, kas Eestis tasub jätkata tulumaksu erirežiimiga, millega riik võtab ainult 14 protsenti tulumaksu pankadelt ja teistelt firmadelt, kes maksavad regulaarselt dividende. Kuna kohalike investorite jaoks on dividendide maksumäär lõpuks ikka 20 protsenti, on sisuliselt tegemist soodustusega vaid välismaale makstavatele dividendidele. Pankade puhul kaasneb regulaarsete dividendide maksmisele soodustuse tegemisega ka risk, et pangad on väiksema kasumiga aastatel motiveeritud oma kapitali tugevdamise asemel liiga suuri dividende maksma. Mülleri sõnul tasuks hinnata, kas selline tulumaksusoodustus on teeninud oma eesmärki.
Pankade kasum kasvas
Ka Eesti Panga nõukogu esimehe Mart Laari sõnul on oluline arutada sellistel teemadel. Samas tõi Laar esile, et seaduse järgi pole Eesti Panga nõukogu roll kujundada poliitikat, vaid teha järelevalvet selle üle, kas keskpank täidab talle seatud ülesandeid.
Eestis tegutsevad pangad teenisid 2022. aastal kasumit 490 miljonit eurot, mis on ligi 20 protsenti rohkem kui eelneval aastal ning viis kasumid tagasi koroona-eelsele tasemele. Enim panustas kasvu suurenenud intressitulu. Varasematel aastatel on pankade kasumid jäänud vahemikku 280–660 miljonit eurot.
Teiste teemade seas otsustas keskpanga nõukogu, et 2023. aastal jätkatakse senise keskpanga kasumi jaotamise strateegiaga. Selle kohaselt annab keskpank kuni neljandiku oma kasumist riigile ning ülejäänu suunatakse keskpanga reservidesse.
Lisaks andis Madis Müller istungil nõukogu liikmetele tavapärase ülevaate euroala majandusolukorrast. Nõukogu kinnitas siseauditi eelmise aasta tööde aruande ning täiendas selle aasta auditite plaani. Nõukogus toimusid ka keskpanga mulluse aastaaruande ning panganõukogu 2022. aasta tegevusaruande esimesed lugemised.