Kuigi tulude deklareerijatele suuri muudatusi näha ei ole, on MTA sel aastal koos rahandusministeeriumi infotehnoloogiakeskuse ja arenduspartner Nortaliga sisse viinud olulise süsteemiuuenduse. Esimest korda toimub deklaratsioonide esitamine eraldi süsteemis, mis tagab selle, et e-MTA, kus ärikliendid esitavad muuhulgas oma käibedeklaratsioone, ei pea füüsilise isiku tulumaksu deklareerimise perioodil vastu võtma täiendavat koormust. MTA füüsiliste isikute teenusejuht Annika Oja sõnul suunatakse kliendid õige toimingu juurde vastavalt sellele, kas soovitakse esitada tuludeklaratsioon või teha muid e-MTAs pakutavaid toiminguid.
«Rahva suus naljaga pooleks eestlaste rahvusspordialaks ristitud tuludeklaratsioonide esitamine on tänavu kulgenud ladusamalt kui kunagi varem. Kuigi esimestel tundidel pidid mõned inimesed paar minutit ootama, oleme täitnud oma olulisema eesmärgi ja äriklientide tööd tuludeklaratsioonide esitamine sel aastal ei seganud,» ütles Oja.
Mõneminutilise ooteaja tekitab süsteemile seatud kasutajate piirang. Korraga saab tulusid deklareerima umbes 5000 kasutajat, sellist koormuspiirangut vajab süsteem vaid mõnel päeval aastas, mistõttu MTA seda esialgu muuta ei plaani.
«Lihtsalt seletades ei tasu ehitada maja, mille ülalpidamiskulud on ebamõistlikult suured vaid sellepärast, et kord aastas tahad kõik sugulased sünnipäevale kutsuda. Oleme nutikaid lahendusi kasutades leidnud võimaluse, kuidas nii era- kui ka ärikliendid saavad kõik oma toimingud vaatamata tormijooksule kiirelt ja ladusalt eraldi süsteemis tehtud,» rääkis Oja.
Enammakstud tulumaksu hakatakse tagastama 28. veebruarist sõltumata sellest, kas deklaratsioon esitati süsteemi avamise esimestel tundidel või tehakse seda täna. Paberdeklaratsioonide alusel asutakse tagasimakseid tegema märtsi keskpaigas.