KPMG: oodata on puiduvarumissektori jahtumist

BNS
Copy
Puidu varumine.
Puidu varumine. Foto: Ove Maidla

KPMG metsasektori vandeaudiitori Siim Külasepa sõnul läks metsavarumisega tegelevatel ettevõtetel lmullu hästi, kuna tugevat kasvu näitas nii käive kui ka kasumlikkus, ent tänavu on oodata sektori jahtumist vähemalt aasta keskpaigani.

Külasepa sõnul on 2023. aasta alguses puidu hind languses, mis omakorda tähendab metsavarujatele käibe vähenemist.

«Lisaks ümarpalgile on viimaks odavnema hakanud energiapuit, mille hinna on alla toonud teiste energiakandjate odavnemine tänu keskmiselt soojemale talvele. Hetkeprognoosid näitavad, et sektor jahtub vähemalt 2023. aasta suveni ning peale seda toimuv sõltub eelkõige majanduse kui terviku käekäigust,» märkis Külasepp pressiteates.

Energiapuidu hind sõltub audiitori selgitusel eelkõige sellest, kuidas õnnestub Euroopal endale tagada järgmise aasta energiavarud, kuna tarneahelates on endiselt olulist ebakindlust.

«Eesti siseselt on olulise mõjuga hetkel riigikogus menetlemisel olev metsanduse arengukava, mis näeb ette raiemahtude märkimisväärset vähendamist. Võib arvata, et see toob surve puiduhindade tõusuks ka tulevikus. Küll aga mõjutab väiksem raiemaht sektori hõivet, sest töökäsi pole paratamatult enam nii palju vaja,» lisas Külasepp.

Kui 2021. aastal tasus metsaomanikul raiuda kvaliteetset puud, siis 2022. aasta kõrged energiahinnad motiveerisid Külasepa sõnul metsamehi minema ka vähemväärtusliku puidu järele.

«See tagas sektori atraktiivsuse kogu aasta jooksul ning metsavarumise sektori ettevõtete arv püsis peaaegu muutumatuna, ulatudes 2022. aasta neljanda kvartali lõpuks peaaegu 300 ettevõtteni,» märkis Külasepp.

Eelmise aasta neljas kvartal näitas tervikuna võimsat kasvu võrreldes aastataguse perioodiga. Sektori ettevõtete käive kasvas üle kahe korra, ulatudes 296 miljoni euroni. Suure panuse sellesse andis küttepuit, mille hind 2022. aastal kolmekordistus.

Kui sektori käive näitas 2022. aasta viimases kvartalis selget kasvu, siis töötajate arv vähenes võrreldes 2021. aasta neljanda kvartaliga 3,8 protsenti.

«Majanduse jahtumine väljendub puidusektoris metsavarujate tööhõive vähenemisena. Saematerjali nõudluse languse ja puidu kõrge hinna tõttu on saeveskid oma tegevust koomale tõmmanud, mistõttu ei nõuta metsavarujatelt enam nii palju toorpuitu kui varem. See aga tähendab kokkuvõttes vähem hõivatuid,» märkis Külasepp.

Samuti oli sektori keskmine brutotöötasu 2022. aasta neljandas 3,9 protsenti väiksem kui sama aasta kolmandas kvartalis, ulatudes 1950 euroni. Samas võrreldes aasta varasemaga kasvas töötasu siiski keskmiselt üle 17 protsenti, mistõttu on sektori töötajate reaalpalk püsinud peaaegu samal tasemel, kui arvestada Eesti keskmist inflatsioonikordajat.

Kommentaarid
Copy
Tagasi üles