Maksu- ja tolliamet hoiatab tulude deklareerimise eel, et tänavu vaadatakse eriti terava pilguga üle inimeste investeeringud ehk ükski aktsia ega krüptomünt ei tohi jääda kirja panemata.
PUUST JA PUNASEKS ⟩ Kuidas tulumaksusoodustustest viimast võtta
Samas on rida võimalusi, kuidas maksuvaba tulu suurendada ja riigilt raha tagasi saada.
Eesti maksusüsteem toimib nii, et inimene peab ise hoolas olema – keegi talle ütlema ei tule, et ta võib raha saada. Rusikareegel on, et kuni 14 400-eurose aastatuluga on inimesel 6000-eurone maksuvaba tulu.
Sellest summast alates hakkab maksuvaba tulu vähenema ning kui inimene on juba jõudnud 25 200-eurose aastatuluni ehk teenib kuus brutopalgana 2100 eurot, on tema maksuvaba tulu null. Seda summat aitab suurendada mitu asjaolu. Kuigi sellest aastast tõusis maksuvaba tulu, siis eelmise aasta eest deklaratsiooni täites seda ei arvestata.
Olulised kuupäevad
15. veebruar: algab tulude deklareerimine e-maksuametis
28. veebruar: algab tulumaksu tagastamine
2. mai: viimane päev tuludeklaratsiooni esitamiseks
2. oktoober: juurde maksmisele kuuluva tulumaksu tasumise ja enam makstud tulumaksu tagastamise tähtpäev
Investeeringutelt nõuab maksuamet raha valdavalt kahel juhul: kui inimene on müünud aktsiad-võlakirjad ja saanud kasu, või kui ta on saanud näiteks dividende või muid makseid. Lihtsam on elu neil, kes on teinud investeerimiskonto ehk eraldi pangakonto, läbi mille väärtpaberitehinguid teevad. Tehinguajaloo saab pangast ühe nupuliigutusega otse maksuametisse saata ja siis on kõigil lihtsam.
Investeerimiskonto puhul peab silmas pidama, et kuni sealt ei võeta välja rohkem raha kui sisse on pandud, maksuametit seal toimuv ostmine-müümine ei huvita – kui sisse on pandud 1000 eurot, tuleb tulumaksu tasuda alles 1001. välja võetud euro pealt. Seega saab maksukohustust lõputult edasi lükata.
Teine asi on siis, kui laekuvad dividendid välismaalt: kui neilt on juba välisriigis maksud kinni peetud, ei ole pangast maksuametisse liikuvast automaatsest raportist suurt abi.
Kui äpp toob tulu
Maksuameti seisukohast on ükskõik, kuhu inimene investeerib: krüptorahasse, kulda, aktsiatesse – kui tuleb tulu, tuleb maksta. Aktsiate eelis on, et nendega saab kasumid ja kahjumid tasaarveldada, krüptoraha puhul aga kehtib põhimõte, et iga tulusa tehingu pealt tuleb riigile maksta, kahjum jääb aga enda kanda.
Tööga teenitu ehk võlaõiguslike lepingute alusel osutatud teenused maksustatakse vähemalt 20-protsendise tulumaksuga. Kui aasta jooksul on teenitud tulu mõne äpi kaudu, näiteks toidukullerina, siis on küsimus selles, kas platvorm ise on maksud kinni pidanud või mitte. Kui ei, peab inimene ise tulu deklareerima ja maksud tasuma. Maksu- ja tolliamet soovitab selliste tööotste korral kasutada pankade pakutavat ettevõtluskontot, siis peetakse maksud automaatselt kinni.
Üüritulu tuleb deklareerida ning sellelt maksud tasuda. Kui korteriomanik tegutseb eraisikuna, on tal võimalus kasutada täiendavat maksuvabastust: 20 protsenti aasta jooksul kogutud üürist saab kanda korteriga seotud kuludesse ning selle kohta pole vaja maksuametile dokumente esitada. Üüritulu hulka ei loeta üüri kõrvalkulu ehk kommunaalmakseid ega hoone korrashoiu- ja remondikulu, kui üürnik on need ise tasunud.
Usalda, aga kontrolli
E-maksuametis on tuludeklaratsioon juba eeltäidetud, aga igaks juhuks tuleb kõik lahtrid üle käia ning vajadusel täiendada või kustutada. Kui hätta jääb, tuleb pöörduda maksuameti poole ja kõik üle küsida, sest kui inimene teeb riigi kahjuks vea, siis on maksuametil seaduse järgi võimalus kuni 7 aastat seda võlga üleval hoida ja nõuda inimeselt teoreetiliselt viivist 0,06 protsenti päevas.
Kinnisvaratehingute puhul on võimalik kasumid ja kahjumid tasaarveldada.
Kolmanda pensionisamba omanikud saavad oma tulumaksuvaba tulu kergitada 6000 euro võrra või kuni 15 protsendi võrra oma aastasest tulust – olenevalt sellest, kumb enne täitub. Kui näiteks inimene on maksnud kolmandasse sambasse aasta jooksul 1000 eurot, saab riigilt selle eest tagasi 200 eurot.
Kolmanda samba eripära on, et sealt võib raha põhimõtteliselt igal ajal välja võtta, aga enne 55-aastaseks saamist peab selle pealt riigile ära andma 20 protsenti, hiljem 10 protsenti väljavõetavast summast.
Tuleb arvestada, et kui kolmandast sambast raha välja võtta nii, et seda maksustatakse 20 protsendiga, siis suurendab see maksuameti silmis inimese sissetulekut ning ta kaotab selle võrra oma maksuvabas tulus.
Lapsed aitavad
Oma kodu saab müüa maksuvabalt üks kord kahe aasta jooksul. Muu kinnisvara müügi puhul tahab maksuamet, et deklareeritaks ka kahjumiga lõppenud tehingud, et hiljem probleeme ei tekiks, kuigi kasumit-kahjumit tasaarveldada ei saa.
Kes müüb kuni 5000 euro väärtuses raieõigust või võõrandab raieõigust, saab selle pealt arvestada täiendavalt maksuvaba tulu.
Lapsed aitavad samuti maksukohustust vähendada: teine laps annab lisaks 1848 eurot maksuvaba tulu, kolmas laps 3048 eurot.
Tuleval aastal lootust enamale
Tänavu tõusis maksuvaba tulu määr 7848 eurole, vanaduspensioni saajate puhul 8448 eurole, nii et aasta pärast saab pisut suuremat maksuvaba tulu.
Abikaasad saavad jagada maksuvaba tulu juhul, kui üks abikaasa ei saanud maksustamisperioodil tulu või sai tulu vähem kui 2160 eurot. Siis saab ta kasutamata maksuvabastuse osa üle anda abikaasale, kui paari aastatulu kokku on kuni 50 400 eurot kalendriaastas. Maksimaalne ülekantav summa saab olla 2160 eurot.
Eluasemelaenu intresse saab maksustatavast tulust maha rehkendada kuni 300 eurot.
Koolituskulud ning annetused aitavad samuti maksustatavat tulu vähendada, kuid tuleb silmas pidada, et annetada saab ainult teatud ettevõtmistele, mis on maksuametis märgitud. Neid saab kokku kasutada 900 euro ulatuses. Koolituskulude, annetuste ja kodulaenuintresside arvel saab tulust maha arvutada kokku kuni 1200 eurot.
Näide maksukohustusest: pensionär päris portsu väärtpabereid
Pensionär, kes saab iga kuu 460 eurot pensioni, sai päranduseks väärtpaberid. Ta müüs neid 3000 euro eest ja tehingutasu oli 100 eurot.
Päranduseks saadud varal puudub soetusmaksumus, sest ostmisega seotud kulutusi pole, küll aga saab pensionär väärtpaberitulust maha arvata tehingutasu. Seega on kasum 2900 eurot, mis kuulub deklareerimisele ja maksustamisele. Pensionär sai aasta jooksul pensioni (12 × 460) 5520 eurot ja väärtpaberitulu 2900 eurot, kokku 8420 eurot. Kuna aastane tulu jääb alla 14 400 euro, kohaldub pensionärile maksuvaba tulu 6000 eurot.
Kogu maksuvabastust ei ole ta aasta jooksul saanud ära kasutada. Kasutamata maksuvaba tulu on 6000 – 5520 = 480 eurot ning see võetakse arvesse väärtpaberitulu maksustamisel (tuludeklaratsiooni esitamisel) ehk tulumaksu tuleb juurde maksta 484 eurot (2900 – 480 = 2420 × 20%).
Kui pensionär kasutab investeerimiskontot, siis tuleb väärtpaberite hõlmamiseks deklareerida investeerimiskonto sissemakseks pärimise aastal 0. Kui aasta jooksul investeerimiskontolt väljamakseid ei tehtud, siis maksustatavat investeeringutulu ei teki. Et pensionäri aastane sissetulek jääb alla maksuvaba tulu määra (6000 eurot), siis ka täiendavat maksukohustust ega -tagastust ei teki. Küll tuleb esitada tuludeklaratsioon. Väärtpaberitulu maksustatakse selle kalendriaasta eest, mil investeerimiskonto väljamaksed ületavad sissemaksete jääki.
Näide maksukohustusest: palgatööline proovis aktsiaõnne
Inimese aastane palgatulu on 20 000 eurot. Ta tegi väärtpaberitehingu, millelt teenitud kasum (müügitulu miinus soetusmaksumus ja müügiga otseselt seotud kulud) oli 6000 eurot.
Maksustatav sissetulek on 20 000 + 6000 = 26 000 eurot ning maksuvaba tulu ette nähtud pole. Väärtpaberitulu tuleb deklareerida tuludeklaratsioonis ja tasuda sellelt tulumaks.
Juhul kui inimene on palga saamisel lubanud tööandjal arvestada maksuvaba tulu, tuleb palgalt vähem makstud tulumaks tuludeklaratsiooniga juurde maksta.
Kui aga tööandja ei ole aasta jooksul maksuvaba tulu arvestanud, tekib maksukohustus ainult väärtpaberitulult.
Kui väärtpaberitehinguteks kasutatakse investeerimiskontot ja kasumit välja ei võeta, ei teki ka investeeringutelt maksustatavat kasumit. Kogu aastane maksustatav sissetulek on 20 000 eurot palgatulu ning sellele on ette nähtud maksuvaba tulu 271 eurot, seega ei tule tuludeklaratsiooniga midagi juurde tasuda. Tuludeklaratsioon tuleb aga esitada.