P, 26.03.2023

Valimiste aeg: rahandusminister tahab riigi säästudega minna elektrivõrku arendama

Carl-Robert Puhm
, majandusajakirjanik
Valimiste aeg: rahandusminister tahab riigi säästudega minna elektrivõrku arendama
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments 1
Annely Akkermann
Annely Akkermann Foto: Konstantin Sednev / Postimees Grupp

Rahandusminister Annely Akkermann (Reformierakond) tegi neljapäeval valitsusele ettepaneku suunata valitsuse reservist kahe aasta vältel täiendavad 15,7 miljonit eurot elektrivõrkude muutmiseks ilmastikukindlamaks.

Rahandusministeeriumi teatel on viimaste kuude ilmastikuolud olnud nii tõsised, et elektrikatkestused on muutunud «talumatuteks».

«See (ilmastik – toim) on toonud esile vajaduse leida täiendavaid võimalusi elektrivõrgu ilmastikukindlamaks muutmise investeeringute kiirendamiseks,» selgitas Akkermann pressiteates.

15,7 miljoni euro suuruse erakorralise investeeringu katteallikana näeb ministeerium varem kulutamata jäänud summat, mis jäi üle riiklikest energiahinna leevendusmeetmest.

«Kuigi Eesti erinevais paigus on probleeme olnud erineva ulatusega, teeks lõpliku otsuse, kuhu raha suunatakse, elektri jaotusvõrku haldav Elektrilevi OÜ,» teatas ministeerium. Siiski andis minister kaasa ka oma suunise, öeldes, et kõige rohkem tugevaid torme Lääne-Eesti suursaartel, mistõttu vajavat esmajoones investeeringuid just need piirkonnad. 

Piisk meres

Elektrilevi investeerib jaotusvõrgu võrguteenuse kvaliteedi tõstmiseks igal aastal üle 100 miljoni euro.

Lisaks suunab riik lähiaastatel taaste- ja vastupidavusrahastu (RRF) vahenditest elektrivõrkudesse kokku 74,2 miljonit eurot, millest 36,2 miljonit läheb Eleringi kaudu elektri põhivõrgu tugevdamise programmile ning 38 miljonit eurot Elektrilevi kaudu taastuvenergia tootmise võrku integreerimise võimekuse suurendamiseks.

Elektrilevi andmetel on koguvajadus elektrivõrkude kliimakindluse ja taastuvenergia tootmise liitumisvõimaluste tugevdamise investeeringute suurusjärk miljardites. Seda möönab ka rahandusminister. «Kogu Eesti võrgu muutmine ilmastikukindlaks eeldaks pea 2,1 miljardi eurost investeeringut ja suuremate asulate vahelised liinid vajaksid lisaks 1,2 miljardit eurot,» tõdes Akkermann. 

Märksõnad
Tagasi üles