Päevatoimetaja:
Angelina Täker
Saada vihje

Naftafirmad teenisid seninägematu hiidkasumi

Tänu mullu kõrgel püsinud nafta ja gaasi hindadele teenisid energiafirmad rekordkasumeid.
Tänu mullu kõrgel püsinud nafta ja gaasi hindadele teenisid energiafirmad rekordkasumeid. Foto: Tairo Lutter

Suurem osa maailma võimsamaid naftafirmasid on oma eelmise aasta tulemused avalikustanud ning sealt lähtub, et nemad on ühed suurimad Ukraina sõja ning sellega kaasnenud ebakindla olukorra võitjad.

Kuus maailma suurimat lääneriikide naftaettevõtet suutsid 2022. aastal oma tulusid 2021. aastaga võrreldes kahekordistada: kokku teenisid nad rekordilised 219 miljardit dollarit puhastulu.

Norra naftahiid Equinor teatas äsja, et tema suutis mullu teenida 75 miljardit dollarit puhaskasumit. Norra ettevõtet aitas asjaolu, et peale Ukraina sõda ja Venemaa-vastaseid sanktsioone sai riigifirmast Euroopa suurim gaasitarnija. Gaasi hind oli mullu kuni sügiseni väga kõrge, sest riigid täitsid külma talve hirmus gaasimahuteid. Sealtmaalt on gaasi hind aga oluliselt langenud: augustikuise tipu ajal oli maagaasi hind Euroopa toorainebörsil 340 euro juures megavatt-tunni kohta, täna on see hind 55 eurot. Nii madalat taset pole nähtud 2021. aasta sügisest saati.

Väga head raha teenisid ka teised naftaettevõtted: BP teenis 28 miljardit, Shell 40 miljardit, TotalEnergies 36,2 miljardit, Exxon 56 miljardit ning Chevron 36,5 miljardit dollarit.

Oma võidu said sellest kätte ka naftafirmade investorid, sest Reutersi andmetel maksid need ettevõtted dividendide ja aktsiate tagasiostude näol kokku 110 miljardit dollarit.

Need hiidkasumid on pannud riigid, kes kehtestasid energiafirmadele lisa-kasumimaksu, küsima, et ega nad ometi liiga vähe nõudnud. Nii kehtestas Suurbritannia energiafirmadele lisaks 25-protsendise maksunõude, aga see ei takistanud ühtegi ettevõtet oma kasumit kahekordistamast.

Eesti ei ole teadaolevalt siin tegutsevatele nafta- ja kütusefirmadele lisa-kasumimaksu kehtestanud. Küll on seda teed läinud paljud Euroopa riigid. Nii teatas Soome eelmise aasta lõpus, et energiakontserne ootab nende juures 30-protsendine lisa-kasumimaks.

Reutersi andmetel on paljud riigid veel kaugemale läinud, näiteks Tšehhis on ette nähtud liiakasumaks nii energiafirmadele kui ka pankadele, kes tänu euribori tõusule rohkem raha kätte saavad. Holland kehtestas oma ettevõtetele 33-protsendise kasumimaksu.

Norras lisa-kasumimaksu pole, kuid see-eest peavad seal nafta ja maagaasiga tegelevad ettevõtted riigile tasuma 78-protsendise maksumäära ulatuses kasumilt võetavat maksu.

Kommentaarid

Märksõnad

Tagasi üles