T, 28.03.2023

Graafik ⟩ Hinnatõus näitab taandumise märke, aga Eesti tarbijal sellest tänavu kasu pole

Liina Laks
, majandusajakirjanik
Hinnatõus näitab taandumise märke, aga Eesti tarbijal sellest tänavu kasu pole
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments 2
Ukrainas lahvatanud sõja tõttu järsult kallinenud toidukaubad hakkavad maailmaturul tasapisi odavnema, kuid poodidesse jõuab hinnalangus viiteajaga.
Ukrainas lahvatanud sõja tõttu järsult kallinenud toidukaubad hakkavad maailmaturul tasapisi odavnema, kuid poodidesse jõuab hinnalangus viiteajaga. Foto: Elmo Riig/Sakala

Detsembris pisut raugenud hinnatõus sai jaanuaris uue hoo sisse, kuid finantstargad annavad lootust, et varsti on hullem möödas. Siiski tuleb eestlastel leppida teadmisega, et aasta lõpus on nende ostujõust kümnendik läinud.

Teisipäeval avaldatud arvud näitavad jaanuari hinnatõusuks detsembriga võrreldes 0,8 protsenti ning aastaga on Eesti elanikud kaotanud 18,6 protsenti oma ostujõust.

Statistikaameti juhtivanalüütiku Viktoria Trasanovi sõnul oli siin ennekõike üks suur mõjutaja: toidukaupade võimas hinnatõus. Need andsid tarbijahinnaindeksi tõusust tervelt kolmandiku. Palju ei jäänud maha ka kodukulude tõus, mis andis veerandi. Transpordist lisandus veel kümnendik.

Statistikute andmetel oli bensiin aastatagusega võrreldes kümme protsenti ning diiselkütus ligi 26 protsenti kallim. Toiduaineist kallinesid enim suhkur, jahu ja tangained.

Märksõnad
Tagasi üles