Kristi Hõrraki sõnul on ligi 95 protsenti Eesti ettevõtetest mikroettevõtted, millel pole tihti vajagi eraldi kontoripinda. «Ka laopinna leiavad paljud näiteks e-kaubandusega tegelevad ettevõtjad kodust, eriti alguses. Sellest mõeldakse kui üürikulu kokkuhoiust, mis on õige. Aga sageli jäetakse kasutamata võimalus veelgi raha säästa, sest sellisel juhul ei pea tegelikult maksma ka nii palju makse kui tavaliselt,» selgitas Hõrrak.
Finantseksperdi soovitusel tasub juhul, kui üht osa kodust kasutatakse selgelt ettevõtluseks, see pind ettevõttele üürile anda. «Esialgu võib see tunduda asjatu formaalsusena: minu kodu ja minu ettevõte, mis ma ikka niisama vormistan. Aga kui reaalne olukord on see, et eluasemepind ei ole 100 protsenti kodu, vaid osaliselt ka äripind, siis tasub seda ka maksude maksmisel kajastada ning seeläbi rahatark olla,» ütles Hõrrak.
Maksa ausalt vähem makse ja kergenda kodukulusid
«Esiteks, niimoodi saab ettevõtlusega teenitud raha kohe kasutada näiteks kodulaenumaksete jaoks. Seda saaks teha ka nii, et maksta endale sellevõrra kõrgemat palka, ent siis tuleks lisaks kolmandik maksta ära sotsiaalmaksuks. Saaks võtta ka ettevõttest dividende, aga seda saab teha alles iga majandusaasta järel. Aga kui ettevõte maksab ausalt iga kuu selle pinna eest üüri, kus selle tegevus toimub, siis saab ettevõtte igakuisest rahavoost kohe panustada kodukuludesse,» selgitas ekspert.
«Teiseks, sama loogika kehtib ka kõrvalkuludele. Kui maksta üürileantud pinnaga proportsionaalselt sama suur osa kommunaalkuludest ettevõtte poolt, on see igati korrektne. Ettevõtlusega tegelemine ju kulutabki elektrit, vajalik on toasoojus ja nii edasi. Selline arveldamine annab reaalsusest isegi korrektsema pildi kui faktilise ettevõtluspinna käsitlemine hoopis koduna,» ütles Hõrrak.