T, 28.03.2023

Kiirhinnang: Eesti majandus kukkus viimases kvartalis kõvasti

BNS
Kiirhinnang: Eesti majandus kukkus viimases kvartalis kõvasti
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments 10
Jaekaubanduses vähenes müügitulu detsembris aastatagusega võrreldes 7 protsenti.
Jaekaubanduses vähenes müügitulu detsembris aastatagusega võrreldes 7 protsenti. Foto: Elmo Riig

Statistikaameti sisemajanduse koguprodukti (SKP) kiirhinnangu kohaselt kahanes Eesti majandus neljanda kvartali lõikes 3 protsenti ja 2022. aastal tervikuna 0,3 protsenti.

Esimest korda annab Eesti statistikaamet välja sisemajanduse koguprodukti (SKP) kiirhinnangu, et anda möödunud aasta neljanda kvartali ja kogu 2022. aasta majanduse käekäigust ülevaade enne lõpliku kokkuvõtte tegemist 1. märtsil. 

«Lõppenud aasta neljandas kvartalis langes Eesti SKP püsivhinnas ligikaudu kolm protsenti. Sellise stsenaariumi puhul oleks 2022. aastal Eesti majandus langenud kokku umbes 0,3 protsenti ehk jäädes suuresti samale tasemele, mis oli aasta tagasi,» teatas statistikaamet.

Näiteks selgus, et jaekaubanduses langes müügitulu detsembris aastases võrdluses 7 protsenti. Aasta kokkuvõttes suurenes müügitulu siiski 2 protsenti. Varasemate aastate kõrval on see näitaja tagasihoidlik.

Kiirhinnangu graafik.
Kiirhinnangu graafik. Foto: Statistikaamet

Põhjuseid ei pea kaugelt otsima, sest kiire inflatsioon on jätnud jälje kõikjale. Lisaks igapäevast ostukorvi mõjutavatele tarbijahindadele on hoogsalt kasvanud ka tööstustoodangu tootjahinnad ja ehitushinnad.

Kuigi ametlik SKP number ilmub märtsi alguses, võib tänaseks teadaolevat infot kasutada, et proovida hinnata majanduse üldist kulgu eelmise aasta lõpus. Kasutades kaubanduse näitajaid, transpordi ja põllumajanduse statistikat, maksudeklaratsioone, energiatootmise näitajaid ning hinnaandmeid on võimalik luua Eesti majandusest mitmeid mudeleid.

Ökonomeetriline mudeldamine püüab siduda majanduse hooajalisust ja trende indikaatoritega, mis võiksid majanduse käekäiku kirjeldada. Kuna see protsess võtab arvesse mitmeid eelduseid, on riskantne panustada ainult ühele konkreetsele mudelile – seetõttu on analüüsis kasutatud mudeleid kümmekond. Olukorras, kus reaalseid andmeid on vähe, võib seda lähenemist kasutada ka SKP kiirhinnangu arvutamiseks.

Kiirhinnangu koostas juhtivanalüütik Robert Müürsepp.

2022. aasta neljanda kvartali sisemajanduse koguprodukti lõplikud andmed avaldab statistikaamet 1. märtsil. 

Märksõnad
Tagasi üles