Näide: Mari ostis 1 bitcoin'i hinnaga 19 000 eurot ja müüs selle hinnaga 21 000 eurot. Mari sai kasu 2000 eurot (21 000–19 000), millelt arvestatakse tulumaks 400 eurot (2000 * 20 protsenti).
Oluline on meeles pidada, et deklareerida tuleb ka need kasumlikud tehingud, kus krüptoraha vahetatakse teise krüptoraha vastu, st kasu teenitakse ilma, et investori pangakontole laekuks tavavaluutat.
Kuna krüptoraha ei ole tulumaksuseaduse mõistes väärtpaber, siis tehingutest saadud kahju ei arvestata ega deklareerita. Samuti ei saa tulumaksukohustuse edasilükkamiseks kasutada investeerimiskontot.
Kui tulu sai alaealine, siis tuleb see samuti deklareerida. Alaealise eest esitab tuludeklaratsiooni tema vanem või eestkostja. Lapsevanema tuludeklaratsioonis arvesse võetavat lapse maksuvaba tulu vähendatakse lapse aastatulu võrra.
Maksukohustus tekib ka krüptorahas kaupade ja teenuste eest tasumisel, juhul kui on saadud kasu.
Näide: Maril on 1 bitcoin, mille väärtus oli ostuhetkel 19 000 eurot. Täna on antud bitcoin'i väärtuseks 21 000 eurot ning Mari otsustab selle bitcoin'i eest osta endale auto. Autoostutehinguga teenib Mari tulu 2000 eurot (21 000–19 000), millelt arvestatakse tulumaks 400 eurot (2000 * 20 protsenti).
Kaevandamine
Krüptoraha kaevandamine võrdsustub Eestis ettevõtlusega ning kaevandamise käigus saadud tulu on aga ettevõtlustulu. Tulu krüptoraha kaevandamisest tekib aga siis, kui kaevandamise eest saadud krüptoraha vahetatakse tavavaluuta, näiteks eurode või mõne muu krüptoraha vastu, samuti siis, kui kaevandatud krüptoraha eest ostetakse kaupu või teenuseid. Saadud tulu tuleb kirja panna ettevõtlustulu deklaratsiooni vormil E. Kui eraisik ei ole ettevõtjana registreeritud, siis ei saa ta krüptoraha kaevandades tekkinud kulusid ettevõtlustulust maha arvata. Ettevõtlustulult tuleb maksta lisaks tulumaksule ka sotsiaalmaks. Püsivalt kaevandamisega tegelemisel tuleb end registreerida äriregistris füüsilisest isikust ettevõtjana (FIE) või tegutseda äriühingu kaudu.