R, 31.03.2023

Circle K: majanduse jahtumine vähendab nõudlust nafta järgi

BNS
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Cirkle K tankurid
Cirkle K tankurid Foto: Tairo Lutter / Postimees / Scanpix

Kütusemüüja Circle K teatel liikus nädala jooksul toornafta hind maailmaturul vahemikus 83–89 USA dollarit barreli kohta ning kuigi hinda mõjutab enim Hiinas toimuv, on teguriks ka valmistoodete laovarude kasv nii Euroopas kui USA-s.

«Turg on tundlik sektorit puudutavate uudiste suhtes ning neile reageeriti järskude hinnamuutustega,» lisas Circle K Eesti mootorikütuste hinnastamisjuht Indrek Sassi pressiteates. Sassi sõnul on jätkuvalt suurimaks hinna tõstjaks optimism Hiina majanduse ja nafta nõudluse taastumise suhtes. «Hiina uusaasta nädal tõi kaasa bensiini ja lennukikütuse tarbimise hüppelise kasvu ning pühadejärgset Hiina kütuse nõudluse arenguid jälgitakse eriti tähelepanelikult,» märkis ta.

Lisaks Hiinale hoiavad tema sõnul toornafta hinda kõrgemal tasemel uudised USA-st, kus neljanda kvartali sisemajanduse kogutoodangu kasv ületas prognoositud taset – kasvuks kujunes 2,9 protsenti prognoositud 2,6 protsendi asemel. Ka globaalse toornafta varude langus, nädalaga 0,6 protsenti, lükkab kütuste hindu pigem tõusu suunas, samuti 5. veebruaril jõustuv embargo Vene päritolu kütustele. Euroopa turule lisavad ebakindlust ka Prantsusmaa naftatöötlejate streigid. Samas OPEC+ kolmapäevane otsus jätkata varasemalt kokkulepitud tootmismahtude kärpega 2 miljonit barrelit päevas oli Sassi hinnangul ootuspärane.

Maailmaturu nafta hinda langetavad aga mootorikütuste valmistoodete laovarude kasv nii USA-s kui Euroopas ning toornafta ekspordi kasv Venemaalt enne 5. veebruaril jõustuvat keeldu. Sassi tõi välja, et Vene nafta eksport Aasia suunal on kasvus tänu suurtele allahindlustele. «See omakorda on kaasa toonud Saudi Araabia hinnalanguse Aasiasse müüdava toornaftale, et konkureerida Vene nafta hinnaga,» selgitas ta.

Sassi lisas, et jätkuvalt vähendab nafta nõudlust maailmamajanduse üldine jahtumine, millele viitavad ka jaanuarikuu maanteeliikluse andmed, mis näitavad võrreldes möödunud aasta detsembriga langust nii Põhja-Ameerikas kui ka Euroopas.

Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Märksõnad
Tagasi üles