L, 10.06.2023

Mullu suri tööõnnetuse tõttu 15 inimest

BNS
Facebook Twitter
Comments
Tellingud. Foto on illustratiivne.
Tellingud. Foto on illustratiivne. Foto: Madis Veltman

Tööinspektsiooni statistika järgi juhtus eelmisel aastal 15 surmaga lõppenud tööõnnetust.

Tööõnnetusi juhtus mullu 3442 ehk veidi vähem aasta varem. 290 juhtumi asjaolud on veel väljaselgitamisel. Surmaga lõppenud tööõnnetusi oli 15, mida on kahe võrra rohkem kui üle-eelmisel aastal.

Eelmise aasta novembris jõustus uus tööõnnetuste ja kutsehaigestumise registreerimise, teatamise ja uurimise kord. Alates detsembrist tuleb tööõnnetused ja kutsehaigestumised registreerida tööinspektsiooni iseteeninduskeskkonnas TEIS.

Eelmisel aastal tegi tööinspektsioon 3848 järelevalvemenetlust, mida on 12 protsenti rohkem kui aasta varem. Peamisteks järelevalve valdkondadeks olid ehitus, töötlev tööstus ja kaubandus. Ehituses keskenduti mullu kõrgustest kukkumise ennetamisele, mis on tõsiste tagajärgedega õnnetuste peamine põhjus.

Tööinspektor-uurija Ants Jauram selgitas, et ohutus ei ole ainult tööandja kohustus, vaid vastutuse peab võtma ka töötaja. Sageli on ehitusplatsil küll olemas vajalikud isikukaitsevahendid, aga tööliseid neid ei kasuta. On ka juhuseid, kus kulude kokkuhoiu nimel on välja vahetamata katkine redel või tellingule paigaldamata jäänud piirded.

Iseteeninduskeskkonnas saab iga ettevõte luua töökeskkonna riskianalüüsi ning kaardistada peamised ohud ja mõelda läbi meetmed nende maandamiseks. Kui ei ole teada, mis võib valesti minna, ei ole riske võimalik ka maandada. Iseteeninduskeskkonnas on riskianalüüsi esitanud 29 937 ettevõtet ehk 62 protsenti ettevõtetest.

Nõustamist saab ka ukraina keeles

Tööinspektsiooni nõustamisjuristid ja konsultandid vastasid mullu infotelefonile tulnud 34 445 kõnele ning nõustasid inimesi e-kirja teel üle 6000 korra. Tööinspektsiooni infotelefonilt saab lisaks eesti, vene ja inglise keelele nõu ka ukraina keeles.

Juhtiv nõustamisjurist Vladimir Logatšev ütles, et peamised mured, millega inimesed tööinspektsiooni poole pöörduvad, on seotud töölepingu ülesütlemisega, saamata jäänud töötasu ja puhkustega. Sõjapõgenikel on küsimusi töölepingu digitaalse allkirjastamise kohta.

Töövaidluskomisjonile laekus eelmisel aastal 1869 avaldust (12 protsenti vähem kui aasta varem). Töövaidlusesse jõuti enim ehituse, kaubanduse ning halduse- ja abitegevuse valdkonnast. Peamiselt oli tegemist rahaliste nõuetega – maksmata töötasu, puhkusetasu ja hüvitis.

Tööinspektsiooni nõustamisjuristid annavad tööalastes küsimustes tasuta nõu telefonil 6 406 000 või e-kirja teel jurist@ti.ee.

Facebook Twitter
Comments

Märksõnad

Tagasi üles