T, 28.03.2023

Alexela langetas surugaasi CNG ja veeldatud maagaasi LNG hinda

PM Majandus
Alexela langetas surugaasi CNG ja veeldatud maagaasi LNG hinda
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Alexela gaasitankla.
Alexela gaasitankla. Foto: Alexela, Argo Ingver.

Maailmaturu maagaasi langustrendis hind tõi energiaettevõtte Alexela teenindusjaamades transpordikütuste CNG ja LNG postihinna alla. CNG hind langes täna 1,996 euroni kilogrammist, LNG 2,2 euroni kilogrammist.

«Viimati saime maailmaturu sulavast gaasihinnast tulenevalt oma teenindusjaamades CNG hinda alla tuua jaanuari algul. Täna on maailmaturul gaasihinnad jätkuvalt soojast ilmast tingitult kukkunud ja see annab võimaluse meil teenindusjaamades nii CNG kui LNG transpordikütuste hinnad alla tuua,» ütles energiaettevõtte AS Alexela juhatuse liige Tarmo Kärsna.

Ta lisas, et kuna Eestis maagaasi ei toodeta, ollakse sõltuvuses maagaasi impordist ja maailmaturu hindadest. Ka kohaliku biometaani hinda kujundab maagaasi maailmaturu hinnaindeks.

Ärikliendi vaatest tõi Kärsna välja, et Alexela pakub äriklientidele võimalust pikaajaliselt CNG hinda fikseerida, nii nagu seda võimaldatakse elektri ja maagaasi puhul era- ja äriklientidele, et hoida motivatsiooni gaasikütusele üleminekuks. Lisaks aitab hindade fikseerimine maandada gaasihindade kõikumiste riski. Kütuse kulu on transpordi sektoris üks suurimaid ning mõjutab ettevõtte konkurentsivõimet. «Gaas on transpordisektoris kahtlemata keskkonnasäästlikum alternatiiv diisli ja bensiiniga võrreldes.»

Alexela CNG tankimisvõimalused asuvad kahes kohas Harjumaal, Tallinnas kolmes, Tartus kahes kohas, samuti Jõgeval ja Võrus. LNG jaam asub Harjumaal Jüris, ent Alexela plaan on LNG tankimisvõimalusi laiendada.

Alexela müüb Euroopa Liidus toodetud vedelkütuseid. Ettevõtte partner on vedelkütuste puhul Baltimaade suurim kütusetootja Orlen. Enamus Alexela müüdavast CNG-st on 100% Eestis kohalikest biolagunevatest toidujäätmetest ja lehmasõnnikust toodetud biometaani. LNG-d impordib energiaettevõte Hamina LNG terminalist.

Märksõnad
Tagasi üles