Suurbritannias streigib pool miljonit töötajat

Copy
Streikijad Londonis.
Streikijad Londonis. Foto: TOLGA AKMEN

Suurbritannias streigib kolmapäeval kõrgemat palka nõudes pool miljonit töötajat. Briti ametiühingute katusorganisatsiooni Ametiühingukongressi (TUC) sõnul on tegemist on viimase 12 aasta suurima tööseisakuga.

Streigiga on ühinenud õpetajad ja rongijuhid ning piirivalvetöötajad lennujaamades ja sadamates, mistõttu on koolid suletud ja transport tõsiselt häiritud.

«Me streigime, sest viimased 10 aastat on meil sisuliselt palka kärbitud,» ütles tööjõukeskuse töötaja. «Mõned meie liikmed peavad käima toidupangas, ehkki neil on töö.»

Streigid on kestnud Suurbritannias juba mitu kuud ning streikijate arv on ulatunud kümnetesse tuhandetesse, hõlmates postitöötajaid, advokaate, meditsiiniõdesid ja jaemüügisektori töötajaid.

Inflatsioon on kiirenenud üle 11 protsendi, mis on viimase 40 aasta kõrgeim määr.

Valitsus ja ettevõtted ei taha aga palganõuetest midagi kuulda.

Tuhanded koolid pandi streigi tõttu päevaks kinni ning haridusminister Gillian Keegan ütles, et on õpetajate streigiga liitumises pettunud.

Ametiühingujuhi Mark Serwotka sõnul ei ole valitsuse positsioon jätkusuutlik. «Nad ei saa lihtsalt istuda, kui streikijate arv üha kasvab, sest täna on neid pool miljonit,» ütles ta Sky Newsile.

«Järgmisel nädalal on parameedikud ja siis õed ja seejärel tuletõrjujad,» loetles ta ja hoiatas, et ametiühingutel on plaanis streikida kogu suve.

«Miski ei valmistaks mulle suuremat heameelt kui võlukepp, ja ma laseks kõigile teile palju rohkem maksta,» ütles peaminister Rishi Sunak esmaspäeval tervishoiutöötajatele.

Viimastel ametlikel andmetel läks eelmise aasta juunist novembrini streikide tõttu kaotsi 1,6 miljonit tööpäeva, mis on rohkem kui kolmekümne aasta suurim hulk kuue kuu jooksul.

Tagasi üles