E, 4.12.2023

Sanktsioonid pitsitavad: Lada tootja saab välja lasta vaid kolme värvi autosid

Kaja Koovit
, majandustoimetuse juhataja
Facebook
Comments
AvtoVAZi Lada koosteliin Iževski tehases.
AvtoVAZi Lada koosteliin Iževski tehases. Foto: GLEB STOLYAROV/ Reuters/ Scanpix

Venemaa suurim autotootja AvtoVAZ on silmitsi tõsise probleemiga: värvi lihtsalt ei ole. Ja nii tulebki autotootja liinidelt vaid kolme värvi sõidukeid: valged, mustad ja tumerohelised, edastab Moscow Times.

«Loodame probleemi lähinädalatel lahendada,» teatas AvtoVAZ. Majandusministeerium omakorda kinnitab, et tootmismahte värvinappus ei mõjuta ning üldse on tegemist lühiajalise probleemiga, mis lähinädalatel laheneb.

Automüüjate sõnutsi ei ole teisi värvi sõidukeid loota enne märtsikuud. Üks Lada edasimüüja tõdes, et AvtoVAZ hakkas Granta perekonna sõidukeid vaid kahes toonis –valgeid ja musti – välja laskma juba novembris. Autotootja selgituse kohaselt kestab see olukord vähemalt esimese kvartali lõpuni. Mis saab aprillist, ei ole autotootja neile öelnud.

Varem olid Ladad kättesaadavad 6–8 erinevas värvitoonis.

AvtoVAZ kasutab Saksamaa Eisenmanni, Basfi ning Henkeli värve, mis on aga sanktsioonide all. Nii otsibki AvtoVAZ Euroopa toodetele asendust Aasiast ning Lõuna-Ameerikast.

Pärast Ukraina sõja algust ning välismaiste autotootjate riigist lahkumist sai AvtoVAZist Venemaa autoturu liider. Aastaga müüs ettevõte 188 645 sõidukit, mida on 46 protsenti vähem kui aasta varem. Kogu autoturg langes Venemaal eelmisel aastal 58,8 protsenti. AvtoVAZi turuosa kerkis aasta kokkuvõttes 27,4 protsendini, kuid aasta viimases kuus detsembris vähenes Lada müük aasta varasemaga võrreldes viiendiku võrra. Kokku müüdi detsembris 24 009 Ladat.

Facebook
Comments

Märksõnad

Tagasi üles