Elron sõlmis lepingu veel kümne Škoda rongi ehitamiseks

BNS
Copy
Foto: Elron

Viimastel aastatel hoogsalt kasvanud rongireisijate arv on tekitanud vajaduse suurendada Elron rongiparki, mistõttu allkirjastas ettevõte Škoda Grupiga lepingu täiendava kümne rongi valmistamiseks.

Rongide tootmist on juba alustatud, teatas Elron.

«2022. aastal tõusis rongireisijate arv võrreldes aasta varasemaga enam kui miljoni võrra. Täna teenindatakse reisijaid 37 koosseisuga, kuid on selge, et tarbijate ootustele vastamiseks ja transpordisektori tulevikule otsa vaadates vajab Elroni rongipark olulist täiendust,» nentis Elroni uute rongide projektijuht Viljar Luhthein.

Luhthein ütles, et sügisene valitsuse otsus võimaldas realiseerida 2020. aastal sõlmitud kuue Škoda elektrirongi tellimusele lisaks ka optsioonilepingu ning suurendada aastaks 2027 Elroni rongiparki täiendava kümne kahesüsteemse elektrirongiga. Kahesüsteemsete elektrirongidega on võimalik sõita nii olemasoleva kontaktvõrgu kui ka uue ehitatava kontaktvõrgu piirkonnas.

Uutest optsiooniga tellitavatest rongidest viis saavad olema erineva sisustuslahendusega ning hakkavad reisijaid teenindama linnalähirongidena.

Luhthein selgitas, et kuna Eesti asub võrreldes muu Euroopaga külmemas kliimas, peavad rongid taluma kiiresti muutuvaid temperatuure ja ilmastikutingimusi, eriti talvel.

«Detsembris algas rongi jämekonstruktsiooni tootmise ettevalmistamine, mis tähendab, et keevitamistööd on algfaasis ning mõne nädala pärast on rong kokkupanekuks valmis. Rongid ehitatakse RegioPanteri platvormile, mida kasutatakse ka Tšehhis ja Slovakkias,» lisas projektijuht.

Uued rongid saavad olema kolmevagunilised koosseisud kogupikkusega 83,18 meetrit, praeguste neljavaguniliste rongide pikkus on aga näiteks 75 meetrit. Rongidesse on tulemas laiemad sisenemisalad, rohkem ruumi ratastele ja lapsevankriga reisijatele. Samuti on märgistatud kohad ratastoolis reisijatele. Uutes rongides on kõik istekohad nummerdatud ning lisaks on eraldi söögi-joogi ala.

Kokkulepitud ajakava kohaselt jõuab esimene Škoda rong Eestisse 2024. aasta esimeses kvartalis ning siis alustatakse selle seadistamise ja testimisega. Esimene uus rong läheb liinile 2024. aasta detsembris. Aastaks 2027 suureneb Elroni rongipark üle 40 protsendi ehk veeremipark suureneb 38 koosseisult 54 rongini, mis avardab oluliselt võimalusi reisijate paremaks teenindamiseks ja sõidugraafikute tihendamiseks.

Enne uute rongide saabumist kuulutab Elron välja ka nimekonkursi, millest kõik huvilised saavad osa võtta, et uued veeremid endale väärilise nime saaksid.

Tagasi üles