R, 31.03.2023

Orbán: Ungari vetostab ELi sanktsioonid Venemaa tuumaenergia suhtes

PM Majandus
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments 22
Ungaris asuva Paksi tuumaelektrijaama neljanda reaktoriploki reaktorisaal.
Ungaris asuva Paksi tuumaelektrijaama neljanda reaktoriploki reaktorisaal. Foto: Laszlo Balogh

Ungari kavatseb esitada veto igasuguste Venemaa vastu suunatud Euroopa Liidu sanktsioonide vastu, mis mõjutavad tuumaenergiat, ütles peaminister Viktor Orbán reedel riigiraadiole.

 

Ukraina on kutsunud 27 riiki ühendavat ELi üles lisama sanktsioonide nimekirja Venemaa riikliku tuumaenergiakontserni Rosatom, kuid Ungari blokeerib selle, sest tal on Venemaal ehitatud tuumajaam, mida ta plaanib koos Rosatomiga laiendada.

Orbán kordas intervjuus, et tuumaenergiat puudutavate sanktsioonide vastu tuleb ilmselgelt veto esitada, vahendab Reuters.

«Me ei aktsepteeri plaani lisada tuumaenergia sanktsioonidesse,» ütles Ungari peaminister. «See ei tule kõne alla.»

ELi liikmesriik Ungari on korduvalt kritiseerinud ELi sanktsioone Venemaa suhtes seoses tema sissetungiga naaberriiki Ukrainasse, öeldes, et need ei ole suutnud Venemaad sisuliselt nõrgestada, mis samas ohustab Euroopa majandust.

Lääs ei ole pärast Venemaa sissetungi Ukrainasse Rosatomi suhtes sanktsioone kehtestanud.

Ungari Paksi tuumaelektrijaamas on neli väikest Venemaal ehitatud VVER 440 reaktorit, mille koguvõimsus on umbes 2000 megavatti ja mis käivitati aastatel 1982–1987. See toodab umbes poole riigi energitoodangust, saades tuumakütust Venemaalt.

2014. aastal Venemaaga sõlmitud lepingu järgi kavatseb Ungari laiendada Paksi tuumajaama kahe Venemaal toodetud VVER-reaktoriga, mille võimsus on kummalgi 1,2 gigavatti.

Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments 22
Märksõnad
Tagasi üles