Venemaa kodanikud hakkasid Eestis kinnisvara kokku ostma (10)

Toimetas Carl-Robert Puhm
Copy
Ida-Virumaa kinnisvaraturule andsid mullu hoogu Vene emigrandid. Pildil Bastrakovi 5 asuv kortermaja.
Ida-Virumaa kinnisvaraturule andsid mullu hoogu Vene emigrandid. Pildil Bastrakovi 5 asuv kortermaja. Foto: Nikolai Andrejev

Välismaalased tegid mullu varasema aastaga võrreldes samas mahus kinnisvaratehinguid, aga ostjate seas olid suured muutused – soomlaste ostutehingute arv langes kolmandiku ja venelaste seas tõusis lausa 42,2 protsenti, teatas Uus Maa kinnisvarabüroo.

Kinnisvaraanalüütik Risto Vähi kinnitusel tegid välisriigi residendid mullu Eestis kinnisvaraga kokku 3617 ostu-müügitehingut, mis on 1,3 protsenti vähem kui aasta tagasi. 

«Kõige suurem muutus toimus aastaga Venemaa residentide seas, kelle ostutehingute arv kasvas hüppeliselt. See on tingitud sõjast ning suurest emigratsioonist, millest sai osa ka Eesti. Peamiselt on need varem mingil kujul Eestiga seotud inimesed, kel on siin pere või äri,» rääkis Uus Maa analüütik, lisades, et kõige populaarsemad piirkonnad välismaalaste seas olid endiselt Tallinn, Tartu, Pärnu ja Ida-Virumaa. 

2022. aasta TOP3 välismaalastest kinnisvaramüüjad võrreldes 2021. aastaga

Soomlased – 925 (-6,3 protsenti)

Venelased – 512 (+2,2protsenti)

Rootslased – 280 (+0,4 protsenti)

2022. aasta TOP3 välismaalastest kinnisvaraostjad võrreldes 2021. aastaga

Soomlased – 270 (-34,3 protsenti)

Venelased – 300 (+42,2 protsenti)

Sakslased – 97 (-2 protsenti)

«Üldine trend näitab, et müüjaid on enam kui ostjaid ning kohaliku kapitali osakaal tõuseb. Välismaalased tunnevad kriiside taustal siinse vara vastu vähem huvi ning on pigem müümas kui ostmas. Samuti toimub põlvkondade vahetus – 1990ndatel siia saabunud inimesed on saanud eakamaks ja nende lapsed tunnevad huvi pigem muude regioonide vastu. Seega pigem Eesti kinnisvara müüakse ja soetatakse pensionipõlve pidamiseks kodu Lõuna-Euroopasse või realiseerivad vara kunagise ostja pärijad. See seletab ka, miks müüjate seas on palju Rootsi Kuningriigi residente, kuid ostjate hulgas enam mitte,» kommenteeris Vähi.

Ukrainlastest ostjate hulk tõusis aastaga samuti, kuid jääb endiselt tugevalt alla 100 ning ei oma siinsel ostu-müügiturul veel väga suurt mõju, järeldub statistkast.

Tagasi üles