Eesti Pank hakkas kiiresti tegelema liigse raha ringlusest eemaldamisega (arvelduslaenude puhul võrdus 100 marka ühe krooniga) ning mõistagi mõjus see laastavalt nii mõnelegi ettevõttele ja erapangale, mis olid sunnitud äri lõpetama.
Kullastandardist hoitakse kinni
Kuigi sõja-aastail läks näiteks Inglismaa üle vabamatel alustel rajatud majandusele, siis 1925. aastaks oli selge, et kullastandardist ei julgetud taganeda. Ka teised suured riigid, nagu Saksamaa, Ameerika Ühendriigid ja Poola, olid kullastandardi uuesti kasutusele võtnud. Eestis leidus küll skeptikuid, aga ka siin jätkas valitsus suurriikide eeskujul juba sisse käidud rada.
Esimese maailmasõja järel loodi maailmarahu tagamiseks Rahvasteliit, kuhu kuulus ka Eesti. 1925. aastal avaldas organisatsioon aruande Eesti majanduslikust ja rahanduslikust olukorrast, kus soovitati teiste Euroopa keskpankade reformi eeskujul Eesti Panga tegevus ümber korraldada. See nägi ette, et keskpank saab enda valdusesse riigi väärismetallireservid ja raha emiteerimise ainuõiguse, samuti pidi pank andma üle pikaajalised laenud.
Eesti soovis Rahvasteliidu toetusel ka välislaenu võtta ja selleks võttis riigikogu 1928. aastal vastu Eesti Panga uue põhikirja. Eesti saigi Inglise Pangast 1,35 miljonit naela laenu, mille eesmärk oli keskpangareform ning Eesti valuuta kullaga tagamine. Samuti sillutati sellega teed rahareformile.
Uue rahaseaduse alusel sai Eestis käibivaks valuutaks sajaks sendiks jagunev kroon, mille väärtus võrdus 0,403226 grammi puhta kullaga. Kroonid tulid igapäevastes tehingutes kasutusele 1928. aasta 1. jaanuaril ning sellega algas Eesti majanduses ka uus ajastu, mis eestlaste jõukust kasvatas.
Küll aga hakkas sellele juba mõne aasta pärast varju heitma 1929. aasta oktoobris Ühendriikides alguse saanud ülemaailmne majanduskriis ehk suur depressioon, mille mõju jõudis peagi ka Eestisse...
Kui soovid maailmamajanduses toimuvate protsesside kohta veel lugeda, külasta meie uudiste lehte!