Rahaministeerium trükkis aga markasid pidevalt juurde, sest riigitulude laekumine kattis vaid murdosa riigi kuludest, mistõttu toetus kogu riik mõnda aega vaid markade emissioonile.
Tartu rahu toob kauaoodatud kulla
Läbimurre saabus alles Tartu rahulepinguga, kus sõdadest räsitud Venemaa nõustus Eestile maksma 15 miljonit rubla kullas. See tähendas, et Eesti sai 11,6 tonni puhast kulda (tegelikkuses kulus vabadussõjale loomulikult mitu korda suurem summa). Samuti sai Eesti metsamaad ning vabastuse sõjaeelse Venemaa finantskohustustest, kirjutab Zirnask.
Mõistagi oli kulla saamisel ja rahulepingu allkirjastamisel kiire positiivne mõju marga kursile ning 1920. aasta märtsis on toonane rahaminister Juhan Kukk kiitnud Eesti marga kindlust. Küll aga manitses ta, et kuld üksi ei suuda marka kindlustada, vaid vaja on suuremaid majanduspoliitilisi muutusi, et väliskaubandus uuesti õitsele puhkeks.
Kuna kulda läks tarvis ka riigi kulude katteks ning jätkus küllalt palju ka skeptikuid, kes kulla olemasolusse ei uskunud, jäi Vene kullalaadungi mõju margale lühiajaliseks ning inflatsioon jätkas kiiret kasvu.
Turbulentsed ajad Eesti valitsuses ei andnud aga ühelegi kiirelt vahetunud valitsusele suuremat mahti elukalliduse tõusuga tegeleda. Et kaitsta end marga ostujõu languse eest, paigutasid paljud inimesed oma vaba raha varasse ja eelistasid raha mitte enda käes hoida – keegi ei teadnud, milline väärtus võib valuutal järgmisel päeval olla.
Eesti majandusolud hakkasid paranema 1921. ja 1922. aastal. Suuresti aitas sellele kaasa meie keskpanga läbi raskete õppetundide omandatud suutlikkus raha emiteerimisega piiri pidada, aga ka tõik, et Eestist sai Nõukogude Venemaa aken Euroopasse, mille kaudu käis kaubavahetus ja kust idanaaber oma välisoste sooritada sai. Läbi Eesti liikus ka tohutul hulgal Vene kulda ja nende tehingutega olid Zirnaski andmetel seotud ka Eesti Pank ning riigikassa. Seda jätkus aga vaid 1923. aastani, mil riigi leebe krediidipoliitika ja bolševike tehingute koomale tõmbumine Eestit uuesti majanduskriisi poole tõukasid.