Riik jagab viimast korda 800 000 eurot Euroopa Liidu raha eraisikutele ühisveevärgiga liitumiseks. Sellest rahast jätkub hinnanguliselt vaid 300 majapidamisele.
Avaneb viimane võimalus Euroopa Liidu kulul ühisveevärgiga liituda
Keskkonnainvesteeringute Keskus (KIK) avab eraisikute vee- ja kanalisatsioonitaristu toetuse taotluste vastuvõtu 16. jaanuaril kell 10.
Toetus on mõeldud elanikele, kelle majapidamine asub keskkonnaministri kinnitatud reoveekogumisalal, kuid kes ei ole ühisveevärgi või -kanalisatsiooniga ühel või teisel põhjusel liitunud. Toetuse eesmärk on tagada inimestele kvaliteedinõuetele vastav joogivesi ning reovee nõuetekohane kokkukogumine ja puhastamine.
«Vooru eelarvest tulenevalt saame sel korral vastu võtta hinnanguliselt 300 taotlust. Tegemist on Euroopa Liidu struktuuritoetuste perioodi 2014–2020 teistest projektidest vabanenud rahaga, millest paljud on tehtud kas odavamalt või on mingil põhjusel projekt jäänud tegemata,» sõnas KIKi elurikkuse ja kliima valdkonnajuht Kai Eisenberg.
Ta rõhutab, et uuel rahastusperioodil Euroopa Liit enam eraisikute vee- ja kanalisatsioonitaristu arendamist suure tõenäosusega ei toeta, seega on see viimane võimalus seda toetust taotleda.
Toetust antakse reoveekogumisaladel elamu ühendamiseks ühisveevärgi ja/või -kanalisatsiooniga või kogumismahuti rajamiseks või ümberehitamiseks ning alla 2000 tarbijaga reoveekogumisalal ka elamule omapuhasti rajamiseks või ümberehitamiseks. Toetust makstakse standardiseeritud ühikuhinna alusel, toetuse summad on toodud KIKi kodulehel.
Toetust on võimalik taotleda, kuni eelarves raha jätkub ja taotlejatel peab olema võimalus omaosaluse katmiseks. Töödega ei tohi alustada enne rahastusotsuse saamist ning plaanitud tegevused tuleb ellu viia kuue kuu jooksul. Need majapidamised, kes kahe taotlusvooru vahel liitumise oma kuludega ära tegid, tagantjärele toetust ei saa.
Eraisikute veetaristu toetuse eelmine voor kestis aastatel 2018–2021 ning kolme aastaga jagati inimestele 17,37 miljonit eurot. Korraliku veevärgi sai Eestis selle käigus 9300 ja nõuetekohase reoveesüsteemi 13 000 inimest.