N, 30.03.2023

Nädala vabandus: Eesti pangad pakuvad kohalikele halvemaid tingimusi, sest suur raha solvaks klienti

Liina Laks
, majandusajakirjanik
Nädala vabandus: Eesti pangad pakuvad kohalikele halvemaid tingimusi, sest suur raha solvaks klienti
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments 1
Kui hoiuse eest pakutakse omadele pisikest tootlust, teistele aga rohkem...
Kui hoiuse eest pakutakse omadele pisikest tootlust, teistele aga rohkem... Foto: Elmo Riig / Sakala

Sel reedel avaldas ERR loo sellest, kuidas Eesti pangad pakuvad Saksamaal inimestele oluliselt kõrgemat hoiuseintressi kui siinsele rahvale.

ERR kirjutas reedel, et kui Coop Pank pakub Eestis klientidele hoiuseintressiks 2 protsenti ja Inbank ning Holm Bank 2,6 protsenti, siis Saksamaa rahakaasamisplatvormil Raisin pakuvad nad sakslastele hoopis heldemalt raha. Kui Holm ja Inbank annavad seal 2,7 protsenti, siis Coop Pank annavad aastaseks hoiuseintressiks tervelt 2,61 protsenti.

Kuidas nii? ERR tahtis seda samuti teada ja põhjendused olid legendaarsed: küll toodi välja, et eestlased ei otsigi paremaid pakkumisi, küll viidati, et klient võib segadusse sattuda ja solvuda, kui pakkumised muutuvad. «Kui on vaja, paned atraktiivse intressi, raha tuleb kohe nagu kohinal, ja kui vaja ei ole, siis paned kinni, ilma et oleks kliendi solvamist,» kommenteeris Coop Panga finantsjuht Paavo Truu rahvusringhäälingule.

Kuigi praegu käib jutt hoiuseintressidest, siis Eestis tegutsevad pangad on halbade tingimuste poolest kurikuulsad. Aastaid on kritiseeritud SEB ja Swedbanki puhul, et nad annavad Rootsis soodsamat kodulaenu kui Eestis. Põhjenduseks on toodud, et konkurentsi ei ole ja ametnikud-poliitikud on samuti nende küsimiste peale valdavalt käsi laiutanud: nii on. Võta või jäta.

Selge – suur intress lihtsalt solvab eestimaalasi. Postimees küsis Inbankilt ja Coop Pangalt selle jutu peale täpsustavalt kaks küsimust:

Kuidas valmistab see kliendile väiksema pettumuse, kui ta teab, et praegu saab sakslane kõrgemat intressi kui kodumaal pakutakse? Ning kui solvamise ja kliendile pettumuse valmistamise peale jutt juba läks, siis kuidas ei karda te kliendile pettumust valmistada siis, kui on vaja tõsta tema kodulaenu- või muid laenuintresse?

Inbank ei öelnud midagi, aga Coop Panga finantsjuht Paavo Truu vastas nõnda:

«Kõlama on jäänud väärarusaam, nagu Eesti pangad maksaksid üleüldiselt sakslastele hoiuste eest kõrgemaid intresse kui eestlastele. See ei ole nii. Kuigi ajutiselt ja teatud ajahetkedel võivad välisturule tehtud pakkumised tõesti paremad olla, siis kindlasti ei ole see reegel ega läbiv trend. Pikemas ajahorisondis vaadatuna hoolitsevad kohalikud väikepangad eestlaste eest kindlasti paremini kui kellegi teise eest.

Rahvusvaheliste hoiuste kaasamise platvormi Raisin kasutatakse eelkõige selle suure paindlikkuse tõttu – pangad saavad selle kaudu kaasata vajalikke hoiuseid just neile vajalikul hetkel ja seetõttu on pangad aeg-ajalt nõus selle eest ka kallimat hinda ehk kõrgemat intressi maksma.

Coop Pank pakub praegu kohalikele tähtajaliste hoiuste eest kuni 2,50 protsenti intressi, Raisinis on meil praegu väljas eri tähtaegadel hoiustele intressid vahemikuks 1,50 protsenti kuni 2,61 protsenti. See tähendab, et üldiselt on Raisinis pakutavad intressid siiski pigem madalamad ja samas kohalike suuremate konkurentidega võrreldes pakume hoiustele jätkuvalt turu parimaid intresse. Isegi kui meil tuleb mõnikord oma likviidsuse juhtimiseks kaasata kallimat rahvusvahelist hoiust, siis Coop Panga koduturg on Eesti ja sellepärast eelistame võimalusel alati siinseid kliente. Näiteks kohalikule kliendile ei ole me kunagi tähtajalise hoiuse eest pakkund 0-protsendilist intressi, kuid oleme seda mitmel korral teinud Raisinis. Samuti ei ole Coop Pank kunagi küsinud hoiustajatelt negatiivset intressi, mis alles mõni aeg tagasi Eestis tegutsevates suurpankades levinud oli.»

Inbank ütles, et kodulaenude küsimus neid ei puuduta, kuna kodulaenu nad ei anna.

Inbanki finantsjuht Marko Varik ütles järgmist:«Euroopa Keskpanga baasintressimäärade tõus on pannud kasvama ka tähtajaliste hoiuste intressid. Näiteks tõstis Inbank novembris Eestis pakutava tähtajalise hoiuse intressi rekordtasemele – 12-kuulise perioodi puhul on intress 2,6% ja 60-kuulise puhul juba 3,5%. Mainitud intressid on Eesti pankade vaatest kõige kõrgemate seas.»

Varik lisas, et kui võrrelda hetkel Eestis ja Saksamaal pakutavaid intresse, siis sisuliselt on pakutavad intressid samad. Kuni 2-aastaste hoiuste puhul on intress Saksamaal kuni 0,12% kõrgem, kuid 3-5-aastaste hoiuste puhul on intress Eestis kuni 0,3% kõrgem.

«Lisaks Eestile ja Saksamaale kaasab Inbank hoiuseid ka Austriast, Hollandist, Poolast, Soomest. Raisini rahvusvaheliste hoiuste kaasamise platvormi kasutame Inbanki kasvuambitsioonide toetamiseks, sest paraku on Eesti elanike huvi hoiuste vastu veel leige. Raisin tagab meile vajaliku kiiruse ja mahu, et saaksime võtta vastu hoiuseid just siis kui vaja. Mõnel juhul võib see tähendada ajutiselt kõrgemat intressi. Kindlasti soovitame hoiustajatel pidevalt kontrollida, millist intressi kodupank maksab ja kas oleks mõttekam oma hoius paremat intressi pakkuvasse panka viia,» rääkis Varik.

Samuti rõhutas Inbank, et tähtajalisi hoiuseid hoitaks finantsinspektsiooni poolt tegevusloa saanud krediidiasutustes. Finantsinspektsiooni poolt tegevusloa saanud krediidiasutuste, sealhulgas Inbanki hoiused on tagatisfondi seaduse kohaselt kuni 100 000 euro ulatuses riigi poolt tagatud.

Märksõnad
Tagasi üles