T, 26.09.2023

Pensioniaastate ost ja maksuvabastused rikastele: Eesti kaalub pensionireformi

Liina Laks
, majandusajakirjanik
Facebook
Comments 7
Nii nagu tööelus, nii ka pensionipõlves: rikkad pensionärid saavad rikkamaks ja vaesed jäävad vaesemaks, selgub sotsiaalministeeriumi värskest uuringust.
Nii nagu tööelus, nii ka pensionipõlves: rikkad pensionärid saavad rikkamaks ja vaesed jäävad vaesemaks, selgub sotsiaalministeeriumi värskest uuringust. Foto: Madis Veltman

Eesti pensionisüsteem on kiivas: pensionäride osakaal kasvab iga aastaga, nii et tööealistel on raske neid üleval pidada ja samas järgmist põlvkonda üles kasvatada. Värskes uuringus on olukorra parandamiseks hulk ettepanekuid, ent osa neist teeniks vaid jõukama rahva huve.

Viimati tehti nii suur pensionisüsteemi uuring viis aastat tagasi ning sealtmaalt on nii mõndagi muutunud: teine pensionisammas on tehtud vabatahtlikuks ning kiire inflatsioon sunnib poliitikuid sama kiiresti pensione tõstma.

Mis aga põrmugi muutunud pole, on süsimustad pilved pensionikassa kohal: rahvastik vananeb suure hooga, mis tähendab, et kui praegu on ühe pensionäri kohta 2,1 maksumaksjat, siis 2060. aastaks jääb neid 1,7. Kuna pensionite maksmiseks ei jagu sotsiaalmaksust raha juba praegu, ennustatakse uuringus, et edaspidi kasutatakse elatise maksmiseks aina rohkem riigi muid tulusid.

Facebook
Comments 7

Märksõnad

Tagasi üles