T, 26.09.2023

Suurbritannias saabub kaos: streik paneb raudtee seisma. Ja mitte ainult

Kaja Koovit
, majandustoimetuse juhataja
Facebook
Comments
Raudteestreik.
Raudteestreik. Foto: Carlos Jasso/AFP/Scanpix

Neli streigipäeva jätab suurema osa Suurbritannia raudteeteenustest sel nädalal seisma. See on suurim töökatkestus alates 1980. aastate lõpust, sest ametiühingud on otsustanud just jõulude eel jõuliselt tegutsema hakata.

Briti raudtee juhid on utsitanud reisijaid teisipäeval, kolmapäeval, reedel ja laupäeval mitte reisima, sest RMT, TSSA ning Unite'i ametiühingud on otsustanud palga- ja töötingimuste üle peetavas pikale veninud läbirääkimiste protsessis astuda sammu edasi ning kasutada streigiõigust, kirjutab Briti majandusleht Financial Times.

Neil neljal päeval seisab umbes pool Briti raudteeliiklusest ning vaid viiendik teenustest töötab piiratud mahus kella 7.30 hommikul kuni 18.30ni õhtul.

Aga nagu kirjutab majandusleht, on see alles algus. Taristuoperaator Network Rail hoiatas, et 13. detsembrist kuni 8. jaanuarini tuleb iga päev leppida vähenenud teenuse ning häiretega.

Raudteetöötajad on juba suvest alates mitmeid tööseisakuid korraldanud. Nüüd liituvad nendega ka mitme teise sektori töötajad: nende seas postitöötajad ning riiklik tervishoiuteenistus NHS.

Suurbritanniat on tabanud enam kui kolme aastakümne suurim rahulolematuse laine ning detsembris läheb arvestustlikult kaduma enam kui miljon tööpäeva.

Lennureisijad on saanud hoiatuse, et jõulude ajal tuleb leppida pikkade passikontrolli järjekordadega, sest 23.–31. detsembrini streigivad piirikontrolli töötajad. Lennujaamad ning lennufirmad on reisijaid segaduste eest hoiatanud, kuid ootavad võimalike lendude tühistamise otsuste langetamiseks siseministeeriumilt lisainfot. Ühe võimaliku lahendusena plaanib riik piirikontrollile appi tuua umbes 600 sõdurit.

Facebook
Comments

Märksõnad

Tagasi üles