L, 4.02.2023

Hiina president saabus Saudi Araabiasse energiateemasid arutama

Hiina president saabus Saudi Araabiasse energiateemasid arutama
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Hiina president Xi Jinpingi vastuvõtmine Saudi Araabia ametnike poolt.
Hiina president Xi Jinpingi vastuvõtmine Saudi Araabia ametnike poolt. Foto: AFP

Hiina president Xi Jinping saabus kolmapäeval Saudi Araabia pealinna Ar-Riyadi, teatas Hiina riiklik ringhääling CCTV.

Kolmepäevane visiit on Xi kolmas välisreis pärast koroonapandeemia algust ja tema esimene käik Saudi Araabiasse 2016. aastast saadik.

Visiidi raames kohtub hiljuti uue ametiaja saanud Xi Saudi Araabia ja teiste araabiamaade liidritega. Tõenäoliselt on kohtumiste keskmes energeetika.

Hiina riigipea võeti Ar-Riyadis soojalt vastu, kohalikud ajalehed panid esikaantele tema fotod ja osutasid visiidi võimalikule majanduslikule tulule.

Hiina on üks peamisi Saudi naftaostjaid ning mõlemad pooled soovivad koostööd majandusliku ja geopoliitilise segaduse ajal tihendada.

Xi kohtub kuningas Salmani ja kuningriigi tegeliku valitseja, kroonprints Mohammed bin Salmaniga. Samuti seisab tal ees tippkohtumine Pärsia lahe riikide koostöönõukogu kuue liikmesriigiga ning laiem Hiina-Araabia tippkohtumine.

Tegemist on «kõige suuremahulisema diplomaatilise tegevusega Hiina ja Araabia maailma vahel alates Hiina Rahvavabariigi asutamisest», ütles kolmapäeval välisminister Mao Ning.

Saudi Press Agency märkis, et kuningriik moodustas aastatel 2005-2020 üle 20 protsendi Hiina investeeringutest araabiamaades.

Kõneluste keskmes on arvatavalt olukord naftaturgudel, mille on paisanud segi Venemaa kallaletung Ukrainale.

Ebakindlust naftaturul on süvendanud tööstusriikide ühenduse G7 ja Euroopa Liidu reedene otsus kehtestada 60-dollarine hinnalagi Vene naftale, et pitsitada Vene sõja-eelarvet.

Naftakartell OPEC+, mida juhivad Saudi Araabia ja Venemaa, otsustasid pühapäeval jätta tootmispiiranguteks kaks miljonit barrelit päevas, nagu lepiti kokku oktoobris.

Lisaks energiale arutatakse analüütikute sõnul kohtumistel tõenäoliselt leppeid, mis seoks Hiina firmad tihedamalt kroonprints Mohammedi megaprojektidega, mis on osa tema kavast kuningriigi majandust mitmekesistada.

Nende seas 500 miljardi dollarine nutilinna projekt NEOM, mis näeb muu hulgas ette ulatuslikku näotuvastus- ja jälgimistehnoloogia kasutamist.

Märksõnad
Tagasi üles