Lugeja küsib: kas tööandja tohib mind haiguslehele sundida? (1)

PM Majandus
Copy

«Mu lapsed haigestusid, aga kuna ma ise ei ole haige, siis otsustasin kaugtööd teha. Paraku käskis tööandja töövõimetuslehele jääda, kuid ma ise arvan, et saan töö tehtud, mõnikord küll viivitusega. Kas tööandja tohib öelda, et pean jääma töövõimetuslehele?» küsib lugeja.

Vastab tööinspektsiooni töökeskkonna konsultant Piret Kaljula:

Kui töötajal on võimalik teha kaugtööd, siis on töötaja või tema pereliikme haigestumisel tõesti võimalik valida kahe variandi vahel, kas teha kaugtööd või olla töövõimetuslehel.

Töövõimetuslehe (haiguslehe) ajal tööülesandeid täitma ei pea ning seda ka teha ei tohi. Samal ajal töötada ja haiguslehel olla ei saa – vastasel juhul kaotate õiguse töövõimetushüvitisele alates päevast, kui tööülesandeid täitsite. Töövõimetuslehel olles ei pea töötaja ka tööandja kõnedele ega kirjadele vastama enne töövõimetuslehe lõppemist.

Kui lepitakse kokku kaugtöö tegemises, siis tasuks läbi mõelda, kas töötaja saab tööd teha samamoodi kui tavapäraselt või on lühiajaliselt vajalik sõlmida teisi kokkuleppeid. Näiteks läbi rääkida ja võimalusel kirjalikult kokku leppida telefonikõnedele või kirjadele vastamise kiirus.

Kunagi ei tea täpselt ette, kuidas haigus kulgeb, mistõttu tuleb vajadusel kokkulepet muuta. Kui selgub, et tööülesannete täitmine on oluliselt häiritud, siis vajadusel saab töötaja jääda töövõimetuslehele.

Kommentaarid (1)
Copy
Tagasi üles