L, 2.12.2023

Kohvi maailmaturuhind on järsult kukkunud, poeriiulile odavnemine aga jõudnud pole

Erkki Erilaid
Facebook
Comments 1
Kohvitootmine Brasiilia istanduses.
Kohvitootmine Brasiilia istanduses. Foto: Nelson Almeida

Kohvifutuurid on New Yorgis viimastel kuudel kukkunud ligi kolmandiku võrra. Kauplustes pole kohvipakkide hinnad aga kevadel saavutatud tippudest sugugi odavnenud ning müüjad märgivad, et turuhinna langus kajastub kauplustes paraku alles pika hilinemisega.

Arabica kohvi maailmaturuhind on langenud 3,35 euroni kilogrammi eest. Viimati oli kohv niivõrd odav eelmise aasta suvel. Siis maksis näiteks Paulig Presidentti poolekilone kohvipakk kauplustes umbes 4,50 eurot. Praegu maksab sama kohvipakk mitmetes Eesti jaekettides 6,49 eurot.

Pauligi Baltikumi jaekaubanduse kommertsdirektor Rainer Tammeti sõnul mängivad kohvi maailmaturu hinnalangusel rolli mitmed tegurid. «Üks suurimaid mõjutajaid on see, et Brasiilias, kus toodetakse enam kui 35 protsenti kogu maailma kohvitoodangust, on kohvitaimede õitsemine olnud praegu väga edukas,» selgitas Tammet. «Tundub, et sarnast külma ilma, mis eelmisel aastal suure osa saagi hävitas, sel aasta ei tule.»

Samas, enne järgmise saagi koristamist saabuva aasta juunis, võib tema sõnul veel palju asju juhtuda ning sellest tulenevalt kohvi hind muutuda. «Kuigi kohvitaimede õitsemine oli edukas, seisab ees veel marjade valmimine. Selleks, et lõplik saak tuleks hea, on vaja marjade küpsemise perioodiks ka piisavalt sademeid,» märkis Tammet.

Ta lisas, et kohvi hindu Euroopas hoiab kõrgemal ka see, et börsidel kaubeldakse dollarites, mis sel aastal on euro suhtes märkimisväärselt kallinenud.

Samas on Tammeti sõnul ülemaailmsed kohvivarud hetkel rekordiliselt madalal tasemel. Edasisteks tarnehäireteks pole ruumi, kuna ülemaailmne kohvinõudlus kasvab endiselt 1–1,5 protsenti aastas. Kliimamuutused põhjustavad kindlasti täiendavaid ekstreemseid ilmastikutingimusi ja see on väljakutseks eriti Arabica kohvi tootmiseks. «Hetkel me ei näe, et toorkohvi hinnad langeksid tagasi nii madalale tasemele nagu mõned aastad tagasi,» prognoosis ta.

Kui kohvi maailmaturu hind püsib jätkuvalt madalamal, võiks olla Eesti tarbijatel hinnamuutust Tammeti hinnangul oodata umbes nelja-viie kuu pärast. Kohvi lõplikku hinda mõjutavad paljud elemendid, nagu pakkematerjali ja energia hind, transport ja tootmiskulud, sh töötjate palk. Kõigis teistes komponentides on olnud selle aasta jooksul pigem suur tõus. «Lõplikku kohvi hinda ei kujunda aga mitte ainult tootjad, vaid ka jaekettide omanikud,» märkis Tammet.

Rimi ostujuht Talis Raak rääkis, et kauplusekett jälgib pidevalt maailmaturul toimuvate tooraine hindade muutuseid. «Ka meie andmetel on langemas Arabica ubade hind 4% ja Robustal 1,5 protsenti,» ütles Raak. «Küll aga pole veel meieni jõudnud signaale hankijatelt, et toote hind vastavalt muutuks. Sellised tooraine hinnamuutused võtavad alati aega enne kui need toodetes kajastuvad. Muretsema siiski ei pea, monitoorime turgu ka ise ja oleme selles osas hankijatega pidevas suhtluses.»

Maxima Eesti ostuosakonna juht Martynas Pikelis lisas, et kuigi toormaterjali hind on languses, siis selleks, et selle mõju jõuaks tarbijateni, võib minna väga palju aega. «Toote lõplik hind koosneb erinevatest osadest alates tootmisest, energiakulust, pakkimisest, logistikast, palkadest jne. Seega on lõplik hind kõikide eelmainitud asjaolude summa ning on väga oluline aru saada, mis hinnastamises kõigis neis etappides täpselt toimumas on,» kirjeldas Pikelis.

«Me hoiame turuolukorral silma peal, kuid lõpptoote hinnamuutust on sisuliselt võimatu ette ennustada. Kuigi kohvitootjad tegelevad pidevalt ka kulude jaotuse arvutamisega ning nende pinnalt teevad hinnapakkumisi jaekaubandusettevõtetele. Meie eesmärk on alati rääkida läbi ning saavutada kliendi jaoks parim hind.»

Facebook
Comments 1

Märksõnad

Tagasi üles